Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Emeklilerden bakana ‘ücretsiz ulaşım’ mektubu

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, yaşlıların kent içi fiyatsız toplu taşıma hakkını kullanırken yaşadığı aksaklıkların giderilmesini talep etti.

Emeklilerden bakana ‘ücretsiz ulaşım’ mektubu
24 Eylül 2023 - 12:30

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a mektup gönderdi.

Ergün, mektubunda, 65 yaş ve üzerindekiler ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların kent içi toplu taşımadan fiyatsız yararlanma hakkının kanunla düzenlendiğini belirtti.

‘Otobüsler haklarımızı ihlal ediyor’

Birçok vilayette özel halk otobüsü işletmecilerinin maliyet artışını münasebet göstererek 65 yaş üstündekilerin fiyatsız ulaşım hakkını ihlal ettiğini anımsattı.

Ergün, mektubunda şunları kaydetti: “Anayasal ve yasal teminat altına alınmış bulunan ulaşım hakkının sürdürüldüğü periyot içerisinde, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızın maddi ve manevi takviyesi takdire şayan olmuştur. Bugün gelinen noktada ise bu hoş hizmetin toplu taşıma hizmeti gören birtakım özel halk otobüsü sahiplerince sekteye uğratılmak istendiği açıkça görülmektedir. Anayasaya ve yasal düzenlemeye karşıt olan bu teşebbüsler sonucunda kimi vilayetlerimizde tatsız hadiselerin yaşandığı emeklilerimiz ve yaşlılarımız tarafından kuruluşumuza da iletilmiştir.”

Bakandan açıklama istediler

Emekli ve yaşlıların yasal haklarını engellemeye yönelik tavır ve davranışların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Ergün, şu tabirleri kullandı:

“Bakanlığımızın bu hususta göstermiş olduğu hassasiyetin farkında olarak, emekli ve yaşlılarımızın kazanılmış haklarının korunması tarafında göstereceğiniz her türlü uğraşın destekçisi olacağımızı bilmenizi isteriz. Yaklaşan ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ vesilesi ile yaşlılarımıza yönelik bu tıp teşebbüsleri esefle kınıyoruz. Emeklilerimiz ve yaşlılarımız toplumun annesidir, babasıdır. Bu kıymetlerimize gösterilecek hürmet ve ilgi toplumumuzun geleceğe itimatla bakmasının yegane ölçüsü olacaktır. Gerekli önlemlerin bir an evvel alınarak, yasal hakların; şahıs, küme ya da zümrelerin inisiyatiflerine bırakılamayacağının topluma birinci ağızdan anlatılmasını temenni ederiz.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER