Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalarda rekor artış

Mastercard, yayınladığı raporla 2023’ün birinci 9 aylık harcama bilgilerini açıkladı. Rapora nazaran, bu devirde yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalar, bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 20 artarken, turist sayısındaki artışa bağlı olarak süreç yapan kart sayısında ise yüzde 25 artış görüldü.

Yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalarda rekor artış
23 Eylül 2023 - 12:30

Mastercard, yayınladığı raporla 2023’ün birinci 9 aylık harcama datalarını açıkladı. Rapora nazaran, bu periyotta yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalar, bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 20 artarken, turist sayısındaki artışa bağlı olarak süreç yapan kart sayısında ise yüzde 25 artış görüldü. Rapora yansıyan kıymetli sonuçlar özetle şöyle;

• Türkiye’de yabancı kart ile yapılan pos harcamaları bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 19 artış ile milyar dolara, süreç yapan kart sayısı yüzde 25 artış ile bin adete, toplam kartlı süreç fiyatı ise yüzde 12 artışa ulaştı.

• Yurt dışı kartlar tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen harcamaların yüzde 50’sini İngiltere, Almanya, ABD, Suudi Arabistan ve Hollanda’dan gelen turistler oluşturdu. İngiltere yüzde 18 ile harcamalardaki en yüksek hissesi alırken onu yüzde12 ile ABD ve yüzde 11 ile Almanya takip etti.

• Harcamalardaki sektörel dağılımlara bakıldığında geçen sene hissesi en yüksek olan konaklama, bu sene de yüzde 26 ile yerini korudu. Konaklama dalını sırasıyla yüzde 15 ile giysi, yüzde 12 ile market ve alışveriş merkezleri, yüzde 11 ile restoranlar takip etti.

• Konaklama dalı, yüzde 26’lık yıllık harcama fiyatı değişimi, 223 dolar ortalama kart süreci meblağı ve ortalama yüzde 13 kart süreci meblağı değişimi ile tepedeki yerini koruyor.

• Ülkeler bazında turist harcamalarının sektörel dağılımı incelendiğinde, Türkiye’nin giysi dalındaki hissesinin öbür ülkelere oranla daha yüksek seyretmeye devam ettiği görüldü.

*Nakit çekim süreçleri ve internet üzerinden yapılan kartlı harcamalar kapsam dışında bırakılmıştır.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER