Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sosyal anksiyete yaşayan kişilerin iş hayatı etkileniyor

Toplumsal anksiyetenin fizikî ve duygusal birtakım belirtiler ile ortaya çıkabileceğini vurgulayan Uzman Psikolog Gökhan Ergür, ayrıyeten topluluk içindeki etkileşimler üzerinde olumsuz tesirler yaratarak kişinin hayat kalitesini düşürebileceğine ve tedavi ile desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Sosyal anksiyete yaşayan kişilerin iş hayatı etkileniyor
09 Eylül 2023 - 0:30

Sosyal anksiyete, bireyin günlük hayatını çeşitli formlarda etkiliyor. Bu süreç şahıstan bireye farklılık gösterse de genel olarak toplumsal anksiyete yaşayan bireyler ağır ve daima formda telaş, endişe yahut rahatsızlık durumu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bloom Psikoloji’den Uzman Psikolog Gökhan Ergür, toplumsal anksiyetenin nedenlerinin karmaşık ve çok taraflı olduğunu belirtiyor.

Ergür, DÜNYA Gazetesi okurları için toplumsal anksiyete için şöyle konuştu: İş ortamındaki toplumsal anksiyeteyi önlemek için yapılması gereken birinci şey kurum yöneticilerinin ve ilgili sorumluların iş alanındaki çalışanları dikkatli bir biçimde gözlemleridir. Çalışma ortamı, özgür vakitler, yemek saati üzere vakit aralıklarında çalışanların birbirleriyle bağlantılarını uzmanlar vasıtasıyla profesyonel bir biçimde incelenmeli. Daima yalnız vakit geçiren, içe dönük, potansiyelini tam olarak sergileyemeyen çalışanlarla birebir ilgilenilmeli ve yaşadığı zahmetleri çözmesi için yardım edilmelidir. Bunun yanında, çalışanların beraberce vakit geçirebileceği, birbirlerini tanıyabilecekleri etkinlikler, programlar düzenlenmeli. İş dışında birbirimizi görmek iş arkadaşlarımızla kurduğumuz bağı güçlendirir.

Bireysel olarak da yaşadığımız korkuyu aşmak için arkadaşlarımıza biraz daha talih tanımalı, toplumsal etkinliklere birinci evrede zorlansak da katılmalı, hiç konuşmadığımız çalışma arkadaşlarımızla küçük sohbetler gerçekleştirmeye çalışmalıyız.

Topluluk önünde konuşma yapmanın, yabancı beşerlerle tanışmada sorun yaşamanın anksiyetenin en besbelli olduğu anlar olduğunu belirten Uzman Psikolog Gökhan Ergür, sırf kalabalık bir ortamda bulunmanın, parti yahut topluluk aktifliklerine katılmanın bile toplumsal anksiyeteyi tetikleyebileceğini söylüyor. Ergür şöyle devam ediyor: “Sosyal anksiyetesi olan şahıslar bu üzere durumlarda oburlarının kendilerini nasıl değerlendireceğinden ve eleştireceğinden kaygı edebilirler. Bu durum yanılgı yapma yahut utanç verici bir duruma düşme korkusuna neden olacağından toplumsal anksiyeteyi tetikler. Tıpkı vakitte toplumsal anksiyete, fizikî belirtilere de neden olabilir. Bu belirtileri terleme, titreme, mide rahatsızlığı, kalp atışında hızlanma üzere belirtilerle açıklayabiliriz.”Sosyal anksiyetesi olan şahısların, toplumsal etkileşimlerden kaçınma eğiliminde olabileceğini ve bunun da vakitle topluluk içindeki etkileşimlerini azaltarak toplumsal izolasyona yol açabileceğini belirten Ergür, toplumsal anksiyetenin genel ömür kalitesini düşürebileceğinin altını çiziyor.

Sağlıklı bir ömür stili olumlu etkiliyor

Hayatın her alanına tesir eden toplumsal anksiyetenin tedavi edilebilir olup olmadığı ise merak konusu. Ergür şöyle devam ediyor: “Sosyal anksiyete ile başa çıkmak için öncelikle bir psikolog yahut psikiyatri uzmanı ile görüşmek değerlidir. Uzmanlar, durumunuzu kıymetlendirecek ve size uygun tedavi planını oluşturacaklardır. Birebir vakitte toplumsal anksiyete hakkında bilgi edinmek, semptomlarınızı anlamınıza ve başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı bir hayat biçimi, tertipli idman, istikrarlı beslenme ve kâfi uyku, genel ruh halinizi ve anksiyete düzeyinizi olumlu etkileyebilir. Kendi gereksinimlerinize uygun olan yolları bulmak ve bir uzmanın rehberliği altında ilerlemek en kıymetli adımlardan biri olacaktır.”

Sosyal anksiyetenin sebepleri

– Genetik yatkınlık,

– Beyin kimyası ve yapısı,

– Çocukluk tecrübeleri,

– Bilişsel faktörler,

– Toplumsal beceriler

– Öğrenilmiş davranışlar,

– Baskı ve beklentiler,

– Kişilik faktörleri

– Gerilimli yaşam

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER