Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bozova GES 3 ve GES 4 enerji üretimine başladı

Etraf ve tabiat dostu çalışmalarıyla öne çıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kurduğu güneş güç santralleri ile hem çevreyi koruyor hem de belediye bütçesine ekonomik katkı sağlıyor.

Bozova GES 3 ve GES 4 enerji üretimine başladı
08 Eylül 2023 - 0:30


Etraf ve tabiat dostu çalışmalarıyla öne çıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kurduğu güneş güç santralleri ile hem çevreyi koruyor hem de belediye bütçesine ekonomik katkı sağlıyor. Korkuteli Bozova’da imali tamamlanan GES 3 ve GES 4 güç santralleri elektrik üretimine başladı. Bu santrallerle birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü’nün konseyi gücü 4 MW’a ulaştı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi çevreci yatırımlarına devam ediyor. ASAT Genel Müdürlüğü tarafından Korkuteli İlçesi Bozova Mahallesi 264 ada 1 parselde yaklaşık 54 dönüm üzerine kurulan ve her biri 1 megavat gücünde olan 4 adet GES projesi tamamlandı. GES 1 santrali 2020 yılında, GES 2 santrali 2022 yılında devreye alınarak elektrik üretimine başladı. Üretimi geçtiğimiz günlerde tamamlanan GES 3 ve GES 4 santralleri de elektrik gücü üretimine başladı. 

 

EN BÜYÜK SARFİYAT ELEKTRİK 

ASAT Genel Müdürlüğü Güç İdaresi Şube Müdürlüğü’nde vazifeli Güç Sistemleri Mühendisi Elif Demir, Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü’nün içme suyu ve atıksu hizmetlerini eksiksiz ve sağlıklı halde sürdürebilmek için büyük oranda elektrik gücü tükettiğini söyledi. En büyük işletme kalemleri içerisinde elektrik gücünün yer aldığını belirten Demir, “Elektrik gücü maliyetlerimizi düşürebilmek için yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı elektrik üretim santralleri planlandı. Bunların başında Güneş Güç Santralleri gelmektedir. Korkuteli İlçesi Bozova Mahallesi 264 ada 1 parselde yaklaşık 54 dönüm üzerine her biri 1 megavat gücünde 4 adet GES planlanmıştır. GES 1 santralimiz 2020 yılında ve GES 2 santralimiz 2022 yılında devreye alınarak elektrik üretimine başlamıştır” dedi.

 

YILLIK 15 MİLYON TL EKONOMİK KATKI

Aynı alan üzerinde üretimi tamamlanan GES 3 ve GES 4 santralleri de elektrik gücü üretimine başladı. Korkuteli Bozova’da ASAT Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen her biri 1 Megawat gücünde olan 4 GES tesisi ile yılda yaklaşık 8.5 milyon kW saat elektrik gücü üretilmesi planlanıyor. Bu da yılda en az 15 milyon TL ekonomik katkı manasına geliyor. Bu sayede ASAT Genel Müdürlüğü’nün elektrik gücü maliyetlerinin düşürülmesi, elde edilen ekonomik yararın hizmetlere ve ünite maliyetlerine olumlu istikamette yansıması hedefleniyor. 

 

DOĞA DOSTU YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Güneş Güç Santrallerinin etrafa olan katkılarından kelam eden Demir, “Antalya Büyükşehir Belediyesi karbon emisyonuna dayalı iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak için düşük karbonlu bir gelecek için tabiat dostu yatırımlarına devam ediyor. Fosil yakıt yerine yenilenebilir güç kaynağı olan güneş gücüne dayalı 8,5 milyon kW elektrik gücü üretimiyle yılda yaklaşık 4 bin ton karbon emisyonu engellenmiş olacak.  Bu da yaklaşık 300 bin adet ağacın karbondioksit emilimine denk gelmektedir. Güneş Güç Santralleri karbon emisyonuna dayalı iklim değişikliğinin tesirlerinin azaltılmasına takviye olan çevreci proje ve yatırımlardır” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER