Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İstanbul’u sel vurdu, sokaklar göle döndü! 2 kişi hayatını kaybetti

İstanbul’un Arnavutköy ve Küçükçekmece ilçelerinde sağanak tesirli oluyor. Arnavutköy’de kimi sokaklar ve caddeler göle dönerken Başakşehir metrosunu ise su bastı. Selin akabinde birtakım vatandaşlar bölgede mahsur kaldı. İstanbul Valiliği sel sularına kapılan 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İstanbul’u sel vurdu, sokaklar göle döndü! 2 kişi hayatını kaybetti
06 Eylül 2023 - 0:30

İstanbul’un Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde tesirli olan kuvvetli yağış nedeniyle yollarda su birikintileri oluştu, şoförler ilerlemekte zorluk çekti.

Kentin kuzey bölgesinde başlayan yağış, Arnavutköy ve Başakşehir’de şiddetini artırdı. Sağanak nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken araçlar ilerlemekte zahmet çekiyor.

Arnavutköy’de birçok konut ve iş yerlerinde su baskını ihbarları üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye grubu sevk edildi. Bölgeye, başka ilçelerden de itfaiye araçları gönderildi.

İstanbul Valiliği: 1 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Valiliği, akşam tesirli olan sağanak nedeniyle sel sularına kapılan 2 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, sağanak yağışın Arnavutköy ve Başakşehir’de an prestijiyle tesirini kaybettiği belirtildi.

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesinde sıhhat hizmetinin verilmeye devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Başakşehir’de sel sularına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti. Şahsın cesedine ulaşıldı. Gruplarımızın su baskını yaşanan bölgelere müdahaleleri aralıksız devam ediyor. Yağışların sabah saatlerine kadar aralıklarla sürmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

Belediye takımları köprünün açılması için çalışma yapıyor

İstiklal Mahallesi’ndeki derenin taşması sonucu, Boğazköy Köprüsü kapandı. Derenin yanındaki Boğazköy İlkokulunun bahçesi ve bodrum katı suyla doldu. İtfaiye gruplarınca okulda su tahliyesi çalışmaları yapılırken belediye grupları köprünün açılması için çalışma yapıyor.

Boğazköy meydanında selden ötürü oluşan toprak ve taşlar da belediye gruplarınca kaldırılıyor.

Yağış nedeniyle Arnavutköy ve Başakşehir bölgesindeki yollarda araçlar mahsur kaldı. İlerleyemeyen birtakım şoförler, emniyet şeridinde beklerken, birtakım vatandaşlar araçlarını iterek kurtarmaya çalıştı.

Başakşehir Belediye Lideri Yasin Kartoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Kuvvetli yağış nedeniyle Başakşehir Millet Kıraathanemizde yaşanan su baskını sonrasında tüm vatandaşlarımız tahliye edilmiştir. Belediyemizde konuk ettiğimiz komşularımız, servislerimizle konutlarına bırakılacaktır. Takımlarımızın ilçe genelindeki çalışmaları devam ediyor. “ sözlerini kullandı.

Yağış nedeniyle şoförler mahsur kaldı

TEM Otoyolu Mahmutbey mevkisinde de yağış nedeniyle birtakım şoförler, yolda zahmetle ilerledi.

İstanbul Havalimanı yolunda da yağış nedeniyle su birikintileri oluşurken araçlar zorlukla hareket etti.

Anadolu Yakası’nda Beykoz, Kavacık, Kadıköy, Sultanbeyli ve Üsküdar’da, Avrupa Yakası’nda ise Bahçelievler, Kağıthane, Beylikdüzü’nde çakan şimşekler dikkat çekti.

Sultangazi Habibler’de de yağmurdan ötürü araçlar durdu.

Arnavutköy yolu Fenertepe mevkisinde yolda oluşan su birikintisi, araçların yarı uzunluğuna kadar yükseldi.

Basın Ekspres Yolu’nda suda kalan aracın içindekiler camlardan dışarı çıkarak yardım gelmesini bekledi.

Vali Gül vatandaşları uyardı

İstanbul Valisi Davut Gül, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Arnavutköy ve Başakşehir başta olmak üzere İstanbul’un farklı semtlerinde kuvvetli yağış olduğunu belirterek su baskınlarına karşı dikkatli olunmasını istedi. Vali Gül ayrıyeten, motosiklet üzere ulaşım araçlarıyla trafiğe çıkılmaması ihtarında bulundu.

Metro İstanbul toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda ise “M3 Kirazlı-Kayaşehir Merkez Metro Hattı’mızda ağır yağış nedeniyle yolcularımızın güvenliği için Turgut Özal ve Siteler istasyonlarımız kapatılmıştır.” denildi.

“Vaziyet bu, mahvolduk”

Arnavutköy’de Abdullah Gül Caddesi’nde aracıyla mahsur kalan Serkan Arslan, arkadaşının konutunu su bastığını belirtti. Arslan, “Vaziyet bu, mahvolduk. Otomobilin motoruna su girdi. Otomobilin motoru istop etti. Mahsur kaldık.” dedi.

Ani su baskınında yolda kaldıklarını belirten Yunus Emre Bozdemir de “Vites, motor arızası verdi. Ne ileri ne geri. Artık alımlı çağırdım. Arabayı alacağız bir biçimde sudan çıkarıp kuru bir yere bırakacağız. Biz de bırakıp gidemiyoruz. Mal canın yongası. Arnavutköy’e gideceğim. Aşağıdaki dereyi de kapattılar. Dereyi kapatınca olacak olan bu. Yağmur vardı ancak bir anda yükseldi.” diye konuştu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER