Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Gram altın yükselişini sürdürüyor

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının akabinde 1.669 lira düzeyinden süreç görüyor.

Gram altın yükselişini sürdürüyor
01 Eylül 2023 - 12:00

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,2 azalışla 1.664 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne ise yükselişle başlamasının akabinde saat 10.40 prestijiyle evvelki kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 1.669 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 2.740 liradan, Cumhuriyet altını 11.070 liradan satılıyor.

Dün, günü yüzde 0,1 azalışla 1.940 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda evvelki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 1.943 dolardan süreç görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek devirde faiz artırmayacağına yönelik beklentilerin artmasının altına olan talebi desteklediğini tabir ederek, bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam datalarının yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Fed yetkililerinin gelecek periyot siyasetlere ait kelamla yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında bulunurken, dün Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, para siyasetinin enflasyonu makul bir mühlet içinde yüzde 2’ye düşürecek kadar sıkı olduğunu kaydetti. Bostic, siyaset yapıcıların nakdî genişlemeyi çok sıkılaştırmamaları için dikkatli olmaları gerektiğini de vurguladı.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Enkdesi (PMI) ve ABD’de tarım dışı istihdam dataları başta olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.950 ve 1.970 doların direnç, 1.930 ve 1.910 doların dayanak pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER