Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fidan ve Lavrov tahıl koridorunu görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova’da görüştü. Bakan Fidan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Fidan ve Lavrov tahıl koridorunu görüştü
01 Eylül 2023 - 0:30

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova’da görüştü.

Görüşme sonrası değerlendirmelerde bulunan Fidan, tahıl teşebbüsünün yine canlandırılması konusuna yönelik önemli adımların atılması için oluşabilecek fırsatlara dikkatlice bakılmakta olduğunu ve bilhassa Birleşmiş Milletler’in bu hususta değerli faaliyetlerde bulunduğunu lisana getirerek, “Sayın (BM Genel Sekreteri Antonio) Guterres ve onun takımıyla bizim arkadaşlarımız ağır bir temas halinde. Bilhassa Rusya’nın konumunu ve taleplerini daha güzel anlamaya ve karşılamaya çalışan bir süreç var şu anda.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan, teşebbüsün daha evvelki sürecinde birinci uygulama devrinde ortaya çıkan aksaklıkların, alınan derslerin bu devirde tekrar etmemesi için neler yapılabileceği konusunda yürütülen çalışmalar olduğunu belirtti.

Lavrov ise Karadeniz Tahıl Teşebbüsü kapsamında Batılı ülkelerin, Rus tarafına verdiği sözlerde durmadığını belirterek, “Birleşmiş Milletler ile yapılan paket mutabakattaki koşullarımız karşılandığı vakit, tahıl muahedesine döneceğiz.” dedi.

Rusya’nın Türkiye’ye doğalgaz tedarikini artırmaya hazır olduğunu belirten Lavrov, “Geleneksel olarak bağlantılarımızın lokomotifi olan güç dalı başta olmak üzere stratejik projelerimiz geliştirilmektedir.” dedi.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER