Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Musk’ın karanlık yüzü

Bugün dünya yörüngesinde yüzde 80’i faal 10 bin 300 uydu var. Etkin uyduların yüzde 53’ü de Elon Musk’ın Starlink şirketine ait… O, artık uydu internet teknolojisinde “tek adam,” “tek güç.” Savaşları yönetiyor, devletler bile ondan yardım istiyor. Batı kaygılı: “Ya yoldan çıkar ve karanlık tarafa geçerse?”

Musk’ın karanlık yüzü
31 Ağustos 2023 - 0:30

Emre ERGÜL

Sputnik 1…Dünya’nın birinci yapay uydusuydu. 4 Ekim 1957’de SSCB tarafından yörüngeye oturtuldu… İnsanoğlu o günden sonra uzaya 10 bin civarında uydu gönderdi. Sonra bir adam çıktı… O da 222 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en güçlü adamı: Elon Musk’tı…

Uzay nakliyecilik şirketi SpaceX’in içinde kurduğu Starlink uydu interneti şirketini geliştirdi ve 2019’dan bu yana neredeyse her hafta yörüngeye uydu atıyor. Bugüne kadar “tek başına” 4 bin 500 Starlink uydusunu yörüngeye oturttu. Maksadı, önümüzdeki yıllarda bu sayıyı 42 bine çıkarmak. Yani tüm insanlığın attığı uydunun 4 katından da fazlası… 52 yaşındaki Musk bu alanda artık “tek adam.” Onu “tek güç” yapan ise Ukrayna Savaşı oldu.

İsterse Ukraynalı generallere yardım ediyor, istemezse, geçen aylarda yaptığı üzere, Kırım üzerindeki Starlink uydularını kapatıp Kiev’i kızdırıyor. Gücünü anlatabilmek için Ukrayna Dijital Bakanı Mykhailo Fedorov’un New York Times gazetesine söylediğine bakalım: “Starlink, tüm bağlantı altyapımızın ana damarı oldu.” İnternetin gücüyle savaşa dahil olan Musk, geçen yıl Rusya’nın çıkarlarıyla uyumlu görünen bir “barış planı” bile sundu!

9 ülke ondan şikayetçi oldu

2021’de birkaç ülkeyle çalışan Starlink bugün 50 ülkeye hizmet veriyor. Şu an internet kullanımında öteki kıtaların gerisinde olan Afrika’da yalnızca Nijerya, Mozambik ve Ruanda’yla çalışan Starlink’e 2024’te 12 Afrika ülkesi daha müşteri olacak. Elon Musk’ın bu gücü, telaş yaratıyor. New York Times gazetesi, “Uzayda eşsiz gücü olan milyarder” başlıklı manşetinde şunu yazdı: “Son 17 ayda en az 9 ülke, Musk’ı ABD’ye şikayet edip, gücünü sorgulamaya açtı. Musk’ın hırs ve isteklerine bağlısınız.”

Türkiye, sarsıntıda Musk’ın yardım talebini kabul etmedi

Elon Musk, 6 Şubat zelzeleleri sonrası uydularıyla sarsıntı bölgelerine internet sağlama teklifi yaptı, Ankara reddetti. AccessNow analisti Şerif el-Kadri, bunun nedenini “Türk hükümeti, Starlink’in kendi denetiminde olmamasından ve ileride bir tehdit oluşturmasından tasa etti” diye açıkladı. Starlink’e en karşı çıkan ülke ise “Musk, uzayda monopol oldu” diye BM’ye şikayet eden Çin…

Sistem nasıl işliyor?

Uydular lazer ışınları aracılığıyla birbirleriyle irtibat sağlıyor.

Starlink terminali: Dishy olarak bilinen bir Starlink terminali, üstteki en yakın uyduya bağlanmak için daima olarak gökyüzünü tarar.

Starlink uydusu: Starlink’in faaliyet göstermesine müsaade verilen ülkelerin üzerindeki küçük uydular yörüngede dolaşıyorlar.

İnternet teması: Müşteriler aygıtlarıyla internete bağlanıyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER