Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Serbest ekonomiye aykırı kararlardan vazgeçilmeli”

Ağustos ayı meclis toplantısında gündeme ve iş dünyasının beklentilerine dönük açıklamalar yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Lideri Seçkin Yorgancılar, “Ekonomide istikrarlar yerine gelse de bu kâfi olmadı. Hür iktisada karşıt alınmış kararların birer birer kaldırılması gerekiyor” dedi.

“Serbest ekonomiye aykırı kararlardan vazgeçilmeli”
30 Ağustos 2023 - 0:30

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) İdare Şurası Lideri Nadir Yorgancılar, iş dünyasının en öncelikli mevzularının finansmana erişim, enflasyon ve sanayi yatırım alanı bulmakta zorluklar olduğunu söyledi. Yorgancılar, Merkez Bankası’nın son faiz artırımının akabinde makul dengelerin yavaş yavaş oturmaya başladığını fakat tahlil olmadığını belirtti.

Yorgancılar hususla ilgili şunları söyledi: “Serbest iktisada alışılmamış alınmış kararların birer birer kaldırılması gerekiyor. Nedir bu? İhracattan getirdiğiniz dövizin yüzde 40’ının bozdurulması üzere. Bankaların maliyetlerini artıran hususların ortadan kaldırılması takdirde öncelikle enflasyon denetim altına alınacak ve süreç gerileme sürecine girecek.

Geçmişte yüksek enflasyonlu ortamlarda yaşadığımız için 45’lik bandın aşağı gitmesi 80’lik bandın aşağı gitmesinden kolay. Bunu başarabilir miyiz? Alınan önlemler uygulanırsa bir de yabancı sermayenin bu ülkeye kaynak olarak para aktarabilme imkânı oluşturabilirsek başarılı olacağımızdan kuşkum yok.” Toplantıda iş dünyasının isteklerini de sıralayan Yorgancılar, iktisat idaresinden yeni OVP’nin gerçekçi olmasını beklediklerini kaydetti.

Ekonominin her bölümünün öngörülebilir gelecek planı için referans olabilmesini istek ettiklerini belirten Yorgancılar, kelamlarına şu biçimde devam etti: “Ticarette istikrarları bozan enflasyonu düşürmeye yönelik kalıcı adımların hızlandırılması, denetimsiz fiyat artışlarına mani olunması, ülkemizin ticari bekası için yüksek enflasyon ve kurdaki düzey ile bütçesi bozulan üreticilere yönelik uygun kurallarda kredi temin edilmesi, KOBİ’lerin mevcut kredilerinin uygun şartlarda, orta ve uzun vadeli kredilere dönüştürülmesi, bugüne kadar kamu bankalarının finanse ettiği sistemin içine özel bankaların da dâhil olabilmesi için Merkez Bankası’nın yapmış olduğu maliyet arttırıcı kararların gözden geçirilmesi, vergi dilimlerinin taban fiyat artışı ölçüsünde tekrar belirlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Ayrıca piyasadaki nakit akışının sağlanması ismine ödemelerin hemen yapılması, yıllık belirlenen devlet yardımları ve takviye limitlerinin enflasyon bazlı olarak çeyrek periyotlar bazında revize edilmesini beklediklerini lisana getiren Yorgancılar, TCMB tarafından döviz satım forwardının şirketlere uygun maliyetli sunulması, finansman sarfiyat kısıtlaması uygulamasına son verilmesi, kurumlar vergisinde ihracatçılara sağlanan 5 puanlık indirimden, imalatçı ihracatçı şirketlerin de yararlanabilmesi istiyoruz. Dileriz, tahlil noktasında en süratli halde adımlar atılır.

“Üretimde yavaşlama sinyal mi?”

EBSO Lideri Nadir Yorgancılar, “Üretimde yaşanan muhtemel yavaşlamanın ana sebebi, yüksek enflasyondan kaynaklı maliyetlerin katlanılamaz boyuta ulaşmasıdır” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Sürdürülebilir yüksek büyümenin devamı için gerçek kesimimizin finansmana kesintisiz erişimi olmazsa olmazdır” açıklamasına atıfta bulunan Yorgancılar, “Bu kapsamda Şimşek’in kararlı duruşunu destekleyen Merkez Bankasının gözü pek faiz atılımını önemsiyorum.

Ne yazık ki son faiz artışı, kredileri daha da maliyetli hale getirecektir. Fakat, şu anda işletme sermayesi gereksinimi olan firmalarımız, maliyete karşın kredilere ulaşamamanın artan mağduriyeti içindeler. Bu atak ile birlikte, devamında atılacak adımlar, açıklanacak olan Orta Vadeli Program’ın hareket adımları ve gerçekleşme müddetleri bugün daha fazla değer arz etmektedir” diye konuştu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER