Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Vietnam’da dev havalimanının temeli 31 Ağustos’ta atılıyor

DÜNYA Gazetesi’nin geçtiğimiz hafta “Türk şirketi IC Holding Vietnam’ın en büyük projesini kazandı” başlığı ile duyurduğu Vietnam’ın “göz bebeği, ülkenin itibarlı altyapı projesi Long Thanh Milletlerarası Havalimanı’nın birinci faz ihalesiyle değerli bir gelişme yaşandı.

Vietnam’da dev havalimanının temeli 31 Ağustos’ta atılıyor
28 Ağustos 2023 - 0:30

Ocak 2023’te başlayan havalimanı ihale süreci, 1,5 milyar dolarlık kontrat bedeliyle tamamlandı. Long Thanh Milletlerarası Havalimanı’nın birinci faz ihalesini, bölgedeki birinci Türk firma olan IC İçtaş İnşaat’ın yüzde 50’den fazla payla liderlik ettiği VieTur kazanmıştı. Bugün Vietnam Havalimanları Şirketi ile VieTur Konsorsiyumu ortasında kontrat imzalanacak.

25 milyon yolcuya hizmet verecek

Milletlerarası Havalimanının temel atma merasiminin ise 31 Ağustos 2023 Perşembe sabahı yapılması planlanıyor. Merasime, Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh ve birçok bakanın katılması bekleniyor.

Temel atma merasimi öncesi 30 Ağustos Çarşamba akşamı Vietnam Başbakanlığı tarafından, IC idaresi ve ilgili bakanların iştirakiyle, Vietnam’da yapılması planlanan büyük altyapı projelerinin konuşulacağı özel bir aktiflik düzenlenecek. Kelam konusu havalimanı projesinin ve ileride yapılabilecek işbirliklerinin Türkiye-Vietnam bağlantılarının gelişmesinde kıymetli bir adım olacağı bedellendiriliyor.

Yıllık 25 milyon yolcuya hizmet vermesi, 1,2 milyon ton kargo nakliyatının yapılması hedeflenen Long Thanh Memleketler arası Havalimanı, 373 bin metrekarelik yolcu terminaline sahip olacak. Mukavele mühletinin 39 ay olarak belirlendiği projenin ülke ticaretine ve turizmine kıymetli katkılar sağlaması bekleniyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER