Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TİM ile 11 banka arasında vadesiz kredi protokolü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile 11 banka ortasında 1 milyar dolar hacminde vadesiz ihracat kredi paketi protokolü imzalandı.

TİM ile 11 banka arasında vadesiz kredi protokolü
28 Ağustos 2023 - 12:30

TİM ile 11 banka ortasında vadesiz ihracat kredi paketi protokolü imzalandı. Protokole Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Lideri Alpaslan Çakar ve TİM Lideri Mustafa Gültepe katıldı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Lideri Alpaslan Çakar, protokolde yaptığı konuşmada, “TBB üyesi 11 banka ile yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat paketi üzerinde muahede yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. KOBİ müşterilerimiz için 1 milyon dolar, KOBİ dışı müşteriler için 5 milyon dolar. TL cinsi krediler de 20 milyon TL ya da 100 milyon TL KOBİ ve KOBİ dışında. Ödeme formu olarak da 36 ay üst vadeli ya da 24 ay vadeli taksitli kredi formunda kredi kullanabilecekler” dedi.

Çakar, “115 bin civarında ihracatçı müşterimiz var. 1 milyar doların üzerinde 52 ülkeye ihracat yapıyoruz. Cari açığı aza indirgemek açısından ihracatı desteklemek gerekir. İhracatçı müşterilerimize yönelik olarak TBB ile TİM ortasında yapılan işbirliğinin iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

Gültepe: İhracatçılarımızın finansmana erişiminde yeni bir pencere açıyoruz

TİM Lideri Mustafa Gültepe ise protokolde yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“İhracat sayıları büyüdükçe finansman gereksinimi da birebir oranda artıyor. Büyük maksatlara ulaşmanın en kıymetli kilidi finansman. Bu kilidin anahtarı da bankalarımızda. Yüksek enflasyon ve finansman darboğaz sürecinde yeniden bankalarımızla birlikte yol alacağız. Ortak bir kaygımız var: Türkiye’nin iktisadını büyütüp, refahını artırmak. İhracatçılarımızın finansmana erişiminde yeni bir pencere açıyoruz.

115 bin ihracatçı ismine kamu ve özel bankalarımıza teşekkür eden Gültepe, bu kredi paketinin yanı sıra sürdürülebilir yeşil dönüşümün finansman muhtaçlığı için de bankalarla çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve “Kapsamlı ve hassas yürütülen bu çalışma tamamlanınca o paketi de paylaşacağız.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER