Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Britanya’da cinsel saldırı ve ‘eziyetle cinayet’ suçluları hapisten çıkamayacak

Britanya Başbakanı Rishi Sunak’ın cezalarla ilgili yeni planı kapsamında cinsel saldırı ve eziyet çektirerek cinayet suçlularının ömür uzunluğu mahpusta kalması sağlanacak.

Britanya’da cinsel saldırı ve ‘eziyetle cinayet’ suçluları hapisten çıkamayacak
27 Ağustos 2023 - 12:30

Sunak’ın yeni planı kapsamında canavarca hisle cinayet hatası işleyenler ve tecavüz içeren cinayet suçlularının hiçbir halde özgür bırakılmamasının önü açılacak.

Plan kapsamında yargıçlara hiçbir kaideli tahliye kararları ve en az ceza yatma sonu koymaksızın ömür uzunluğu mahpus cezası verme yetkisi tanınacak.

Böylelikle mahpusa girenlerin çok sonlu koşullar dışında ömürlerinin sonuna kadar cezaevinde kalmaları sağlanırken hatalıların Temyiz Mahkemesine gitmesinin de önüne geçilecek.

‘Özgür dolaşamayacaklar’

Sunak, toplumun bu stil kabahatleri işleyen insanların ömür uzunluğu cezaevinde kalmasını beklediğini belirterek, “En azılı katillere bu türlü bir ceza vermemiz, onların hiçbir vakit özgür formda dolaşamayacağı manasına gelir.” sözünü kullandı.

Adalet Bakanı Alex Chalk da “Ömür uzunluğu mahpus, sahiden de sadistçe davranış ve cinsel taarruz içeren cinayetlerde hatalıların alacağı ceza olacak. Bu yasa değişikliği, berbatların de berbatı için ömrünü mahpusta geçirmek manasına gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Cinsel taarruz ve terör suçluları ne kadar cezaevinde kalıyor?

Açıklamaya nazaran Muhafazakar Parti hükümetlerinin 2010’dan bu yana hayata geçirdiği uygulamalarla şiddet olaylarının yüzde 46, hırsızlık hatalarının yüzde 51 azaldığı belirtilirken insanların üzerinden 100 binden fazla bıçak toplandığı kaydedildi.

Geçen kanunların akabinde şiddet ve cinsel akın suçlularının üçte ikisini yatmadan erken tahliye ya da koşullu salıverilme kararlarının uygulanmadığına dikkat çekilerek, bu hakların geçmişte cezanın yarısının infazından sonra elde edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, terör hatalarında ise erken tahliye kararlarının cezanın 14 yılının tamamlanmasıyla uygulanmaya başladığı söz edilirken hatalıların mahkemede kurbanlar ve yakınlarıyla yüz yüze gelmesinin de sağlandığı vurgulandı.

İngiltere’de ömür uzunluğu mahpus cezası alan hatalılar için en az mahpus cezası hududu da konuyor. Böylelikle bu süreyi tamamlayan hatalılar, kaideli tahliye hakkı elde edebiliyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER