Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Gesund.ai, Türkiye Kalkınma Fonu’ndan yatırım aldı

Sıhhat alanında yapay zekâ tabanlı algoritmalar geliştiren ve taraflara yönelik uçtan uca Kontratlı Araştırma Tertibi (CRO) platformu olarak faaliyet gösteren Gesund.ai, Türkiye Kalkınma Fonu’ndan yatırım aldı. Yatırım, Türkiye Kalkınma Fonu ve ODTÜ Teknokent iştirakinde kurulan INVEST 101 Fonu’ndan gerçekleştirildi.

Gesund.ai, Türkiye Kalkınma Fonu’ndan yatırım aldı
26 Ağustos 2023 - 0:30

2021 yılında Dr. Enes Hoşgör tarafından kurulan Gesund.ai, klinik seviyede yapay zekâ algoritmalarının geliştirme süreçlerinde aktifliğine ve bağımsız datalarla validasyonuna yönelik faaliyet gösteren bir yapay zekâ fabrikası olarak konumlanıyor.

Gesund.ai, yapay zekayı bir tıbbi aygıt hayat döngüsü olarak düzenleyerek, müşterilerine çeşitli lakin standardize edilmiş tıbbi data kaynaklarına kapalılık odaklı erişim, düzenleyici müsaadesi ve klinik doğrulama üzere süreçleri de destekleyen bir analitik platform sağlıyor. Platform, sıhhat alanındaki algoritma geliştiricilerin düzenleyici gerekliliklerine uymasına yardımcı olmak için; güvenlik, aktiflik ve eşitlik açısından üçüncü taraf tıbbi yapay zeka tahlillerini denetleyecek ve onaylayacak bir süreç sunuyor. Platform; modelleri, dataları ve uzmanları kodsuz bir ortamda bir ortaya getirerek tüm paydaşlar için AI/ML ömür döngüsünün tamamını düzenliyor.

Tıbbi yapay zeka eserlerinin yüzde 80’i radyoloji alanında

Gesund.ai ilgili platformu ile klasik olarak 2 yıla kadar süren klinik doğrulama sürecini 2-4 ay aralığına kadar kısaltabiliyor. Mevcut durumda radyoloji dikeyine odaklanıyor; dünya çapında şu ana kadar geliştirilen tıbbi yapay zekâ eserlerinin %80’i radyoloji alanında. Grup gelecekte; patoloji, kardiyoloji, oftalmoloji, cerrahi ve genom alanlarına yönelik modülleri de devreye almayı planlıyor.

Girişim, Türkiye Kalkınma Fonu’ndan aldığı bu yatırım ile önde gelen milletlerarası ilaç şirketlerinin de içinde olduğu mevcut ve potansiyel müşterilere yönelik faaliyetlerini genişletmeyi planlıyor. Şirketin yatırımcıları ortasında Türkiye Kalkınma Fonu’nun yanı sıra Merck, McKesson, Northpond ve 500 EE bulunuyor.

Türkiye Kalkınma Fonu Genel Müdürü Dr. Elif Buyruklu Altuğ, CFA, sıhhat ve teknoloji bölümlerindeki büyüme potansiyeline vurgu yaparak şunları tabir etti: “Gesund.ai’yi, Türkiye Kalkınma Fonu olarak desteklemekten büyük bir memnuniyet duyduğumuz stratejik bir teşebbüs. Sıhhat dalında yapay zekâ temelli tahliller, geleceğin sıhhat hizmetlerinin temelini oluşturacaktır. Gesund.ai’ın, bu stratejik alanda kıymetli bir teknoloji şirketi olarak global seviyede büyük bir tesir yaratacağına inancımız tamdır.”

Gesund.ai’nin kurucu ortağı Dr. Enes Hoşgör ise, “Dünyanın içinden geçtiği yapay zekâ ihtilalinin doğurduğu kaçınılmaz gereksinimler şirketimizin tezini ve zamanlamasını kusursuz kılıyor. Türkiye Kalkınma Fonu’nun bu stratejik dayanağıyla ivmelenen dünya çapındaki ticari ve teknolojik atılımlarımızı önümüzdeki aylarda yesyeni doruklara taşıyacağız. ” yorumunda bulundu.

Türkiye Kalkınma Fonu ve ODTÜ Teknokent iş birliğiyle kurulan INVEST101 fonu, Gesund.ai üzere yenilikçi teşebbüslere yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye ve dünya çapında rekabet edebilir teşebbüslere takviye olmaya devam ediyor. Faaliyetlerine 2023 yılında başlayan INVEST 101 erken basamaktaki teknoloji teşebbüslerine yatırım yaparak portföyünü büyütmeyi hedefliyor. Fon’un, Gesund.ai dışında yatırım yaptığı teşebbüsler ortasında DefensX, ClayToken, Veloxia ve Syntonym bulunuyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER