Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Dardanel’den ciroda yüzde 80 FAVÖK’de yüzde 100 artış

Dardanel 2023 yılının birinci yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran Dardanel, başarılı sonuçlar elde etmeyi sürdürüyor.

Dardanel’den ciroda yüzde 80 FAVÖK’de yüzde 100 artış
23 Ağustos 2023 - 0:30


Dardanel 2023 yılının birinci yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran Dardanel, başarılı sonuçlar elde etmeyi sürdürüyor. Yılın birinci altı ayında, cirosunu geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 80 oranında artırarak 2,26 milyar TL’ye çıkardı.

 FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) sayısı ise %100 artarak 309 milyon TL olurken, 2023 yılı altı aylık periyotta ihracat sayısı 16,1 milyon dolara ulaştı. Dardanel yıl sonunda bu sayının 35 milyon doları aşmasını bekliyor. 

Dardanel’in 2023 yılı birinci altı ayı finansal sonuçlarını değerlendiren Dardanel Kurucusu ve İdare Şurası Lideri Niyazi Önen, “Tüm planlamalarımız ölçüsünde beklediğimiz üzere 2023 yılını başarılı finansal sonuçlara imza atarak yarılamış bulunuyoruz. Türkiye’yi deniz eserleri alanında birincilerle tanıştıran bir marka olarak bu maksadımızdan şaşmadan büyümemize devam ediyoruz. Uzmanlığımız bize yeniliklerimiz ve teşebbüslerimiz için güç ve cüret veriyor. Bu yıl tıpkı vakitte küme çatımız altındaki tüm kategorilerimizde yatırımlarımıza sürat kazandırdık. Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımızla yeni eserler geliştiriyor, farklı kategorilerde geliştirdiğimiz inovatif eserlerimizi yeni tüketici kümeleri ile buluşturuyoruz. Bu yıl tam da hedeflediğimiz formda ihracat gücümüzü daha da artırdığımız bir sene olmaya devam ediyor. Dardanel garantisiyle lezzetli ve sağlıklı eserlerimizi çok daha geniş bir coğrafyaya ulaştırıyor, bu alanı daha da genişletmek için adımlar atıyoruz. Türkiye’nin balık ve deniz eserleri uzmanı olarak çıktığımız yolda, yurtdışı yatırımlarımız ve ihracattaki büyümemizle artık dünyanın en büyük deniz eserleri üreticilerinden biri olma yolunda ilerliyoruz. 2023’ü kesimimiz ve kurulduğumuz coğrafya için bedel üretmeye devam ederek başarılarla tamamlayacağımıza inanıyorum.” 

 

DARDANEL HAKKINDA

Türkiye’yi ton balığıyla tanıştıran birinci marka olan Dardanel, 1984 yılından bu yana faaliyetlerini Çanakkale ve İstanbul’daki fabrikalarında üretim yaparak sürdürüyor. Dardanel; ton balığının yanı sıra hazır yemek, somon füme, somon marine ve havyar üzere soğutulmuş ve katma bedelli dondurulmuş deniz eserleri kategorilerinde başkan pozisyonda. Ayrıyeten Tonlu Aç Ye kategorisindeki eserleriyle tüketicilerin ‘her an, her yerde sağlıklı ve lezzetli öğün’ arayışlarına cevap verirken dondurulmuş Kolay Pişir serisi ile hiçbir ön hazırlık gerektirmeden 8 dakika içinde hazırlanan deniz eserlerini tüketicilerin beğenisine sunmaya devam ediyor. Kendi kesiminin başkanı olmayı sürdüren Dardanel, Türkiye’nin birinci paketli hazır sandviçi Mr. NO markasını tüketicilerle buluşturdu. 2022 yılında Sushida markasıyla Türkiye’nin yemeye hazır birinci paketli sushisini pazara sundu. Tıpkı yıl, Jazzy markasıyla kedi ve köpek maması dalına girdi. Fortune 500 Türkiye listesinde de yer alan Dardanel, 35 ülkeye yaptığı ihracat ile Türkiye’nin besin ihracatında en süratli büyüyen şirketlerinden biri olmanın yanı sıra 2022 yılında Yunanistan’ın esaslı deniz eserleri markası Kallimanis’i bünyesine katarak ihracat coğrafyasını daha da genişletti. Balık ve deniz eserlerindeki uzmanlığını sağlıklı tüketim trendleri ile birleştiren Dardanel, Dardenia ve I Love Fish restoran konseptleriyle Türkiye genelinde geniş deniz eserleri menüsüyle hizmet veriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER