Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Eşinden aldığı takılarla iş kurdu! 15 yeni mağaza açacak

İş ömrüne çok küçük yaşlarda simit ve balon satarak başlayan Hayati Ünal, kendi kurduğu Setre markasıyla bugün 86 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’de 5 sene içinde 15 yeni mağaza daha açmayı planlayan marka, ulaştığı ülke sayısını da artırmayı amaçlıyor.

Eşinden aldığı takılarla iş kurdu! 15 yeni mağaza açacak
21 Ağustos 2023 - 0:30

Mehtap HALICI

Küçük yaşlarda çorap, gazoz, simit, balon üzere birçok eser satarak ticaret hayatına atılan Hayati Ünal, düğünde takılan takılar ile kurduğu Setre markası ile bugün 86 ülkeye ihracat yapıyor.

Setre’nin birinci mağazasını 1970’te açtığını Setre İdare Heyeti Lideri Hayati Ünal, markanın hem perakende ağını güçlendirmeyi hem de ihracat potansiyelini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bugün Setre markasının Seyrantepe fabrika binası, Nişantaşı ve Seyrantepe perakende mağazaları ve Osmanbey toptan satış mağazası bulunuyor.

Hayati Ünal, “Öncelikle 2024 yılı içinde 3-4 mağaza açmayı hedefliyoruz. Öncelikle büyükşehirlerde mağazalaşacağız. İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmayı istiyoruz. Bu mağazaları açtıktan sonra maksadımız ise 5 yıl içinde AVM’lerde bu sayısı 15’e çıkarmak olacak.

Ondan sonrada Anadolu’ya yayılacağız” dedi. Ünal, bayan giysi modelleri ortasında yaklaşık 500 çeşit eserleri olduğunu tabir etti. Yurtdışında franchising ve bayilikle ilerlediklerini belirten Hayati Ünal, şu anda 86 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Orta Doğu ülkeleri ve Rusya’da güçlü olduklarına vurgu yapan Ünal, “İngiltere, İrlanda, Fransa, Portekiz, Almanya, Kuveyt, B.A.E., Japonya, G. Kore, Yunanistan, Lübnan, Ukrayna, Azerbaycan, Rusya, Fas, Tunus ve Suudi Arabistan üzere ülkelerde varız.

Özellikle ülke sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Patinaj yapmadan her türlü ileri gitmek istiyoruz. Yurtdışında da mağazalaşmayı seneye düşünebiliriz. Araştırmalar yapıyoruz. Nerede derinlik sağlarsak o tarafa yöneleceğiz. Zira şuurlu ilerlemek istiyoruz. Öncelikle iç pazarda güçlenerek dünya markaları ortasına girmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Kâr eden firma yok ‘İş verin dikelim’ diyorlar

Kalıp ve modelleri kendi bünyelerinde çıkararak anlaştıkları fabrikalara verdiklerini ve fason üretim yaptırdıklarını anlatan Hayati Ünal, üretime girmek istemediklerini söyledi. Hayati Ünal, “Çünkü eksiksiz üretime girmek çok sıkıntı. Personel maliyetlerini, tazminatlarını ödemek o denli kolay değil. Az sayıda personel takımıyla yapılacak bir iş de değil. Kaldı ki nitelikli eleman yetişmiyor. Bugün makineci kolay bulamıyorsunuz.

Bunları içerde kendimiz yetiştiriyoruz. Hatta dışarıdaki arkadaşlarımıza da yönlendiriyoruz, takviye oluyoruz. Yabancı personelleri de çalışma evrakı alarak bünyemize dahil ediyoruz” dedi. Şu anda kâr ederek çalışan çok fazla firma olmadığını ve birçoklarının ziyan ettiğini söz eden Hayati Ünal, “Fason iş yapan fabrikalar bile boş bekliyor. ‘İş verin dikelim’ diyorlar. İç piyasada 1.5 ayda bile yüzde 400 artışlar var. Fakat dolar yüzde 400 artmıyor. Artmadığı için ıstırap çekiyoruz fakat tekrar de kimseyi mağdur etmeden ilerliyoruz” açıklamasını yaptı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER