Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Gözler Jackson Hole’a çevrildi

Global hisse piyasaları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sonuncu siyaset faizini nerede belirleyeceğine yönelik soru işaretleriyle negatif bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler, Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda Fed Lideri Jerome…

Gözler Jackson Hole’a çevrildi
20 Ağustos 2023 - 12:00

Dünyanın en büyük iki iktisadı ABD ve Çin’in ekonomik gidişatına ait belirsizlikler, fiyatlamaları zorlaştırmaya devam ediyor.

Fed’in hafta içi açıklanan Temmuz ayı toplantı tutanaklarında, enflasyonun Banka’nın uzun vadeli amacının hala epey üzerinde olduğuna işaret edilmesi dikkati çekti.

İş gücü piyasasının sıkı kalması nedeniyle birden fazla iştirakçinin para siyasetinin daha fazla sıkılaştırılmasını gerektirebilecek değerli üst taraflı riskler görmeye devam ettiği belirtilen tutanaklarda, 2 üyenin geçen ayki kararda faiz oranlarının sabit bırakılmasını tercih ettiği bildirildi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay yüzde 90 ihtimalle siyaset faizini sabit bırakacağının öngörüldüğünü aktararak, yıl sonuna kadar yapılacak öbür iki toplantıya yönelik belirsizliklerin güçlü kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Fed yetkilileri, hafta boyunca yaptıkları açıklamalarda karışık sinyaller vermeyi sürdürürken, Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, ilerlemeden mutlu olduğunu lakin enflasyon oranının hala yüksek düzeyde bulunduğunu kaydetti.

Banka’nın bir faiz indirimine çok uzak olduğunu belirten Kashkari, oranları daha fazla artırıp artırmayacaklarına karar vermek için bilgileri görmeleri gerektiğini söz etti.

ABD, Jackson Hole’a kilitlendi

ABD’de hisse piyasaları bu hafta negatif bir seyir izlerken, gözler Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole İktisat Siyasetleri Sempozyumu’nda yapacağı konuşmaya çevrildi.

Kansas City Fed tarafından 1978’den bu yana düzenlenen, dünya genelinden merkez bankası liderleri, maliye bakanları ve akademisyenlerin katıldığı sempozyumda, genel olarak şimdiki global ekonomik durum ele alınırken, para siyasetinin geleceğine ait değerlendirmeler ve mümkün siyaset adımlarına ait yapılan yönlendirmeler de dikkati çekiyor.

Powell’ın açıklamalarında, Fed’in muhtemel para siyaseti adımlarına ait ipuçları beklenirken, kelam konusu açıklamaların piyasalarda oynaklığı artırabileceği varsayım ediliyor.

Öte yandan, yılbaşından bu yana yükseliş eğiliminde hareket ederek yatırımcısının yüzünü güldüren Bitcoin, geçen hafta SpaceX’in elinde bulundurduğu Bitcoinleri satmış olabileceğine ait haber akışıyla sert düştü.

Analistler, kelam konusu düşüşte Elon Musk’ın idaresindeki SpaceX şirketinin varlıkları ortasında bulunan Bitcoin’leri sattığına ait haber akışının tesirli olduğunu belirterek, Çin’in emlak devi olarak bilinen şirketi Evergrande’nin New York’ta iflas mahkemesine alacaklılardan korunma müracaatında bulunmasının da piyasalarda tasaya sebep olduğunu bildirdi.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi geötiğimiz hafta, haftalık bazda yüzde 2,13, Nasdaq endeksi yüzde 2,59 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,19 kıymet kaybetti.

28 Ağustos ile başlayan haftanın data takviminde, Salı günü ikinci el konut satışları ile Richmond Fed sanayi endeksi, Çarşamba günü imalat sanayi, hizmet dalı ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Perşembe günü Chicago ulusal aktivite endeksi ile güçlü mal siparişleri, Cuma günü Michigan Tüketici İtimat Endeksi bilgileri takip edilecek

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER