Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Doğalgaz piyasası dağıtım lisanslarında yeni tedbirler

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tüketicilerin korunması emeliyle doğalgaz piyasası dağıtım lisanslarına ait önlemleri belirledi.

Doğalgaz piyasası dağıtım lisanslarında yeni tedbirler
19 Ağustos 2023 - 12:30

EPDK’nin “Doğalgaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına Ait Önlemler Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, doğal gaz dağıtım şirketinin mali durumunun dağıtım faaliyeti kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getiremeyecek kadar berbatlaşması, dağıtım şirketlerinin karşıtlıkları itiyat edinmesi, faaliyetlerini yerine getiremeyecek seviyede yönetilemez hale gelmesi, faaliyetin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek seviyede düşmesi üzere durumlarda, hizmetin aksamaması ve tüketicilerin korunması maksadıyla önlemler alınabilecek.

Yönetmelik kapsamında yürütülen soruşturma sonucunda şirketin lisans iptalinin mecburî hale geldiğinin tespiti halinde, dağıtım lisansı heyet kararında belirtilen müddet sonunda iptal edilebilecek.

Kurul tarafından lisans iptaline karar verilmesi halinde, 120 gün içinde şebeke satış ihalesine çıkılması ve öteki süreçlerin yerine getirilmesi hedefiyle bir ihale komitesi kurulacak. Karar kapsamında, şebeke satışının gerçekleştirilerek yeni lisans sahibinin belirlenmesine kadar hizmetin aksamaması ve tüketicilerin korunması için alınacak önlemler belirlenecek.

Ayrıca, eski lisans sahibinin yükümlülükleri ve sorumlulukları, yeni lisansın verilme tarihine kadar devam edecek.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER