Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

VİOP’ta endeks kontratı güne yatay başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yatay seyirle 8.451,25 puandan başladı.

VİOP’ta endeks kontratı güne yatay başladı
18 Ağustos 2023 - 10:36

Ağustos vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışının çabucak altında 8.451,25 düzeyinden süreç gördü. Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 1,5 üzerinde 8.455,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise 8.441,00 puana indi.

Küresel piyasalar, ABD’deki güçlü ekonomik görünümün gerçek faizleri üst çeken tesiri ve Çin’de ekonomik aktiviteye ait süregelen kaygılarla negatif seyrini sürdürüyor.

ABD’de açıklanan makroekonomik datalar ekonomik aktivitenin beklentilerin üzerinde güçlü kaldığına işaret ederken, bu durum ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kesin siyaset faizini nerede belirleyeceğine yönelik soru işaretlerini artırıyor.

Banka’nın gelecek ay yüzde 90 ihtimalle siyaset faizinde değişikliğe gitmeyeceği fiyatlamaları güçlü kalmaya devam etse de yılın geri kalanında hangi adımları atacağı belirsizliğini koruyor.

Dün ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,3290 ile son 16 yılın doruğuna ulaşırken, enflasyon endeksli 10 yıllık tahvil getirisi de yüzde 1,95 ile 2008’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Asya piyasalarında satış baskısı haftanın son süreç gününde de tesirini sürdürürken, Çinli yetkililerin piyasaları sakinleştirici açıklamaları da tesirli olmuyor. Ülkede gayrimenkul dalında baş gösteren kahırların iktisadın öbür alanlarına da sıçrayabileceği ihtimali piyasalarda yakından takip ediliyor.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde enflasyon datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 8.500 ve 8.600 düzeylerinin direnç, 8.400 ve 8.250 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER