Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Memur-Sen’den zam teklifine ilişkin açıklama! Refah payı olmadan…

Memur-Sen, refah hissesi olmadan kamu vazifelilerinin enflasyonu yenmesi ve alım gücünü yükseltmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Memur-Sen’den zam teklifine ilişkin açıklama! Refah payı olmadan…
18 Ağustos 2023 - 1:36

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Memur-Sen, Liderler Konseyi ve Genişletilmiş Liderler Şurasını inanılmaz toplantıya çağırdı.

Kamu Patron Heyetinin yüzde 15+10 ve yüzde 6+5 oranındaki ikinci artırım teklifinin değerlendirildiği toplantılarda, Memur-Sen ve bağlı sendikaların yol haritası ele alındı.

Refah hissesi talebinin sunulmadığı teklifin yetersiz ve kabul edilemez olduğu konusunda görüş birliği sağlanan toplantılarda, kira yardımı başta olmak üzere başka talepler hakkında teklif getirilmemesi de öne çıkan bahisler ortasında yer aldı.

Toplantıların akabinde yayımlanan bildiride, alım gücünü koruyacak önlemler alınmadan memurun enflasyona ezdirilmeyeceği argümanında bulunmanın gerçekle örtüşmediği tabir edildi.

Enflasyon baskısına karşı artırım tekliflerinin 3’er aylık dönemler halinde sunulduğu anımsatılan bildiride, “Bu teklifimize karşın Kamu Patronunun, tekliflerini altışar aylık olarak refah hissesinden mahrum ve enflasyon iddialarının altında sunması anlaşılmadığımızı göstermektedir.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

“Alın terinin hakkından tasarruf olmaz”

Bildiride, enflasyon farkının, kamu görevlisinin geçmişten kaynaklı alacağı olduğu söz edilerek, “Refah hissesi olmadan kamu vazifelilerinin enflasyonu yenmesi ve alım gücünü yükseltmesi mümkün değildir. Hasebiyle, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da Seçim Beyannamesinde yer verdiği Refah Hissesi vaadi, Türkiye’nin öngörülen büyüme sayıları gözetilerek bu toplu mukavelede kesinlikle masaya teklif olarak gelmelidir.” denildi.

Memur-Sen’in oransal artırım dışındaki başka taleplerinin de hatırlatıldığı bildiride, şunlar kaydedildi:

“Çalışanı, emeklisi ve aileleriyle birlikte 25 milyonu aşan bir kitlenin hak ve menfaatlerini korumak için müzakere sürecini sonuna kadar işletmekte kararlıyız ve örgütlü gücümüzü alana taşıyacak sendikal hakkımız olan her türlü aksiyonu kullanmayı gündemimizde tutuyoruz.

Kamu çalışanının emeğine karşılık aldığı fiyatın, ekonomik sıkılaşma siyasetlerinin tasarruf kalemine dahil edilmesi anlayışı derhal terk edilmelidir. Alın terinin hakkından tasarruf olmaz. Memur-Sen olarak sürece dair kararlığımızı sürdürüyor, umudumuzu da korumak istiyoruz.

Bunun için Kamu Patronuna; gerek genele ait başta kira yardımı, bayram ikramiyesi, 8 bin 77 TL seyyanen artırımın emeklilere yansıtılması ve başka tekliflerimizin kabul edilebilir biçimde revize edilmesi, gerek hizmet kollarına ait süreçte somut adımlar atılması, sürecin son dakikaya bırakılmadan süratli ve verimli bir formda sonuçlandırılması davetinde bulunuyoruz.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER