Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda gözler 2 trilyon dolarlık opsiyonda

ABD’de yaklaşık 2,2 trilyon dolarlık pay endeks opsiyon kontratının haftanın son süreç gününde volatiliteyi artırması bekleniyor. Pay senetleri endeksleri Çin ve Fed telaşlarıyla geriliyor. 

Küresel piyasalarda gözler 2 trilyon dolarlık opsiyonda
18 Ağustos 2023 - 9:00

Çin ve Fed telaşları Asya Pasifik piyasalarına olumsuz yansımasını sürdürüyor. Bölgede geniş çaplı endeks kayıplarını Hang Seng ve Topix sürüklüyor.

MSCI Asya Pasifik endeksinde düşüş ise evvelki iki iş gününe nazaran daha sonlu. Kayıpların sürdüğü Amerikan endekslerinde ise vadeliler yatay. Dolar sabah saatlerinde zayıflıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi, Japon yenindeki güçlenme ile yüzde 0,1 düşüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,255’e geriledi.

Brent petrol etkin kontratı varil fiyatı 84,1 dolarda yatay. Çin tasalarının petrol talebi beklentilerine olumsuz yansımasıyla birlikte Brent yüzde 3,1 ile Haziran’dan bu yana en yüksek haftalık kayba hazırlanıyor.

2 trilyonluk opsiyon

Sarsıntılı bir hafta geçiren Amerikan pay senetleri endeksi sona eren opsiyon kontratları ile daha fazla dalgalanma yaşayabilir.

Türev eserlere odaklanan Asym 500 firmasının kurucusu Rocky Fishman’a nazaran paylara ve endekslere bağlı 2,2 trilyon dolarlık uzun vadeli opsiyon cuma günü vade sonuna ulaşacak.

Daha evvel emsal durumlarda beklenen volatilite hudutlu kalsa da bu kere opsiyonların bitişi Fed’in daha fazla faiz artıracağı beklentileriyle S&P 500’ün düştüğü bir haftaya denk geliyor. Bu hafta yüzde 0,8 ile üçüncü hafta üst üste düşüşe yanlışsız giden S&P 500 yılın genelinde yüzde 13,8 çıkar sağladı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER