Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalar negatif seyrini sürdüyor

Global piyasalar, ABD’deki güçlü ekonomik görünümün gerçek faizleri üst çeken tesiri ve Çin’de ekonomik aktiviteye yönelik süregelen tasalarla negatif seyrini sürdürüyor.

Küresel piyasalar negatif seyrini sürdüyor
18 Ağustos 2023 - 10:24

ABD ve Çin ekonomileri, farklı sebeplerle piyasalarda risk algısını artırmaya devam ediyor. ABD’de açıklanan makroekonomik bilgiler ekonomik aktivitenin beklentilerin üzerinde güçlü kaldığına işaret ederken, bu durum ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kesin siyaset faizini nerede belirleyeceğine yönelik soru işaretlerini artırıyor.

Banka’nın gelecek ay yüzde 90 ihtimalle siyaset faizinde değişikliğe gitmeyeceği fiyatlamaları güçlü kalmaya devam etse de yılın geri kalanında hangi adımları atacağı belirsizliğini koruyor. Fed’in siyaset faizini 22 yılın en yüksek düzeyine çıkarmasına rağmen açıklanan datalardan alınan sinyallerin iktisadın hala sıcak olduğu sinyali vermesi varlık fiyatlarını etkilemeye de devam ediyor.

Dün ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,3290 ile son 16 yılın tepesine ulaşırken, enflasyon endeksli 10 yıllık tahvil getirisi de yüzde 1,95 ile 2008’den bu yana en yüksek düzeye çıktı. Kelam konusu fiyatlamalar altının ons fiyatını baskılamaya devam ederken, pay senedi piyasalarında da satışların derinleşmesine neden oldu.

Petrol ve bakır fiyatlarındaki gerileyiş bilakis döndü

Özellikle teknoloji şirketlerinin artan gerçek getiriler nedeniyle düşüş eğilimine öncülük ettiği görülürken, ABD’de iktisadın güçlü duruşu petrol ve bakır fiyatlarındaki gerileyişi bilakis çevirdi. Dün Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,6, bakırın libresi ise yüzde 1,1 yükseldi. Kelam konusu gelişmelerle dün New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,84, S&P 500 endeksi yüzde 0,77 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,17 azalış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı. Avrupa borsalarında da satış yüklü bir seyir öne çıkarken, bugün gözler Avro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon bilgilerine çevrildi. Bölge genelinde enflasyonun hala hedeflenen düzeylerin çok üzerinde olmasına rağmen ekonomik aktiviteye ait tasalar ve bölgenin en değerli ticaret ortağı olan Çin’e yönelik olumsuz haber akışı risk algısını desteklemeye devam ediyor.

ECB siyaset faizini 25 baz puan artırabilir

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) “şahin” adımlarına orta vereceğine yönelik beklentiler güç kaybetmeye devam ederken, Banka’nın gelecek ay siyaset faizini yüzde 60 ihtimalle 25 baz puan artıracağı öngörülüyor. Dünkü fiyatlamalarda faiz artırım ihtimali yüzde 50 düzeyinde bulunuyordu.Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,94, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,03 ve Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,71 kıymet kaybetti. Asya piyasalarında satış baskısı haftanın son süreç gününde de tesirli olurken, Çinli yetkililerin piyasaları sakinleştirici açıklamaları da tesirli olmuyor.

Ülkede artan risk algısı dolar/yuan paritesini yaklaşık son bir yılın tepesine taşırken, yuandaki kıymet kaybını önlemek için Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) kamu bankaları aracılığıyla tarihindeki en güçlü müdahaleyi yapmış olabileceği söz ediliyor. Ülkede gayrimenkul kesiminde baş gösteren meşakkatlerin iktisadın başka alanlarına da sıçrayabileceği ihtimali piyasalarda yakından takip ediliyor.

Öte yandan, Japonya’da açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yüzde 3,3 artarak beklentilere paralel gerçekleşti. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,5, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6 kıymet kaybetti.

Yurt içinde alış yüklü seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,33 kıymet yararıyla günü 7.764,47 puandan tamamlayarak kapanış rekoru kırdı. Dolar/TL, dün günü evvelki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 27,1021’den tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 27,1060 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde enflasyon bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.850 ve 8.000 düzeylerinin direnç, 7.700 ve 7.600 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER