Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

‘Konutumu ben yaparım’ diyene hem kredi hem hibe

Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Elazığ’da katıldığı toplu açılış ve temel atma merasiminde yerinde dönüşümün ayrıntılarını açıkladı. Özhaseki, konutunu kendisi yapmak isteyenlere bir taraftan hibe bir taraftan da kredi vereceklerini söyledi.

‘Konutumu ben yaparım’ diyene hem kredi hem hibe
18 Ağustos 2023 - 0:48

Yeteri kadar rezerv alanı bulamadıkları için yerinde dönüşüm formülünü başlattıklarını kaydeden Özhaseki, “Antakya’nın neredeyse yüzde 90’ı yok olmuş. Hatay’ın merkezi Antakya demek esasen. Siz oradan alıp o yüzde 90 olan konutu -ki toplamda Hatay’da 250 bin civarda yıkılan konut var- nereye koyacaksınız? O denli bir rezerv alan bulamıyorsunuz ki ve bir de beşerler anıları olan, yerlerden uzaklaşmak istemiyorlar.

Eğer vatandaşlarımız derse ki, ‘Ben köyümde konutumu yaparım’, onlara bir taraftan hibe bir taraftan da kredi vererek konutlarını yapmalarını sağlayacağız. Projelere de vereceğiz. Bizim denetimimizde devam edecek ancak sağlıklı bir biçimde yaptığı takdirde sonuna kadar destekleyip parayı vereceğiz, sonunda tapuyu verirken de bir kısmını 2 sene vadesiz ödemesiz, 10 sene faizsiz bir biçimde yarısını verdiğimiz kredinin geriye dönüşünü isteyeceğiz” dedi.

“Bu büyük bir avantaj”

Bunun büyük bir avantaj olduğuna işaret eden Bakan Özhaseki, “Ortalama köyde bir konut 1 milyon liraya mal oluyorsa, devlet olarak 1 milyon lirayı veriyoruz, o iş yaptıkça parayı vereceğiz.

Ev bitti, sonra yarısının 2 sene sonra başlamak üzere 10 yıl boyunca senedini isteyeceğiz, o günlerde 3 bin lira civarında olacak aylık taksidin de kimseye dokunmayacağını herhalde herkes de varsayım eder. Kent merkezlerinde de binalarda bulunan kardeşlerimiz en az yarısı anlaşıp bir ortaya geldiği takdirde tıpkı krediden istifade edecekler. Şayet konutları biraz daha büyükse 1 milyon 300 bin liraya kadar biz para vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. Özhaseki yerinde dönüşüme 180 bine yakın müracaatın olduğunu da aktardı.

Şehirlerin merkezlerini yapma kararı aldıklarını, Hatay’ın da Kahramanmaraş’ın da Adıyaman’ın da Malatya’nın da kent merkezlerini Bakanlık olarak yapacaklarını bildiren Özhaseki, merkezlerdeki yapıların düzgün, kimlikli ve etrafında yapılacak öbür yapılara örnek olmasını istediklerini vurguladı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER