Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Konut fiyatlarında artış devam ediyor

Temmuz ayında Türkiye genelinde hem satılık fiyatları hem de kiralık fiyatları evvelki aya nazaran yüzde 8 artış gösterdi. Emlakjet datalarına nazaran satılık konut fiyat değişiminde Konya, kiralıkta ise Bursa Temmuz ayının başkanı oldu.

Konut fiyatlarında artış devam ediyor
18 Ağustos 2023 - 12:00

Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan data tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2023 yılı Temmuz ayı emlak datalarını yayınladı.

TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 16,7 artarak 109 bin 548 olurken, Ocak-Haziran devrinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 17,7 azalışla 675 bin 327 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Temmuz ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 24,1 azalış göstererek 14 bin 533 olurken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı ise, Temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 10,3 artarak 31 bin 641 olurken, toplam konut satışları içinde birinci el konut satışının hissesi yüzde 28,9 seviyesinde gerçekleşti.

Kiralıkta Bursa, temmuz ayının önderi oldu

Emlakjet bilgilerine nazaran haziran ayında Türkiye genelinde hem satılık fiyatları hem de kiralık fiyatları evvelki aya nazaran yüzde 8 artış gösterdi. Datalara nazaran ayrıyeten Temmuz ayında kiralık ve satılık konut aramaları yarı yarıya gerçekleşti.

En çok konut aranan vilayetler ortasında Ankara birinci sırada yer alırken, listede birinci 10 vilayet içerisinde yer alan Konya satılık konutlarda Temmuz ayında yüzde 11 artışla bu alanda 10 vilayet içerisinde birinci oldu. Kiralık konutlarda aylık fiyat değişiminde ise Bursa yüzde 56 ile en yüksek artış yaşayan vilayet olurken, Konya ise yüzde 27 artışla ikinci sırada yer aldı

Fiyat artışında Gaziantep’in Şahinbey ilçesi lider

Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Mamak ve Sincan ilçeleri en çok konut aranan ilçeler ortasında birinci sıraları alırken, onları yaz mevsiminin de tesiriyle Aydın’ın Kuşadası ilçesi takip etti. İlçeler bazında satılık konut ve kiralık aylık fiyat değişiminde Temmuz ayı itibariyle Gaziantep’in Şahinbey ilçesi iki başlıkta da başkan oldu. Şahinbey ilçesinde satılık konut aylık fiyat değişimi yüzde 12 olurken, kiralık konut aylık fiyat değişiminde ise yüzde 77’lik artışla dikkat çekti.

Arsa fiyatlarında 8 vilayette yıllık fiyat artışı yüzde 100’ün üzerinde oldu

Gayrimenkul bölümünde bilhassa yatırım aracı olarak tercih edilen yerlerde ise, Osmaniye ili bir evvelki aya nazaran yüzde 59’luk artışla arama hacmi olarak birinci sırada yer alırken, bu ili Kırklareli (yüzde 56 artış), Malatya (yüzde 48 artış) ve Edirne (yüzde 35 artış) takip etti. Arsa fiyat değişimlerine bakıldığında ise yıllık fiyat değişiminde Antalya yüzde 183’lük artışla birinci sırada yer alırken, onu yüzde 180 artışla Edirne takip etti. Emlakjet üzerinden en çok arsa araması gerçekleştirilen vilayetler ortasında yer alan birinci 10 ilin 8’inde yıllık fiyat değişimi yüzde 100 ve üzerinde olurken, yalnız Malatya (yüzde 88 artış) ve Manisa (yüzde 69 artış) ile listede yer aldılar. Arsa için aylık fiyat değişiminde ise Ankara geçen aya nazaran yüzde 20 artışla bu alanda önder oldu.

Arsa yatırımında öncelikli neden “yüksek getiri”

Emlakjet, Temmuz ayına özel olarak gerçekleştirdiği araştırma belgesinde ise kullanıcılarına gayrimenkul ve arsa satınalma tercihlerini inceledi. Araştırmaya katılanların yüzde 50,25’i kiralık konut arayışında olduğunu belirtirken, satılık konut arayanların oranı yüzde 39,8 ve arsa yahut arayışında olanların oranı ise yüzde 6,4 oldu. Gayrimenkul satın alırken en çok dikkat edilen faktörler ortasında ise “fiyat / yatırım getirisi” seçeneği yüzde 39,1 ile birinci sırada yer alırken, akabinde pozisyon ve etraf faktörleri geldi.

Katılımcılar gayrimenkul satın alırken öncelikli hedeflerinin yüzde 46,4 ile “kendi ömür alanını oluşturmak” olduğunu söylerken, yüzde 22,8’i ise yatırım yapmak olduğunu belirtti. Arsa arayışı içinde olduğunu belirtenlerin ise yaklaşık yarısı (yüzde 48,6) bu arayışlarının nedenleri ortasında birinci sırada “konut inşası” olduğunu belirtirken, yüzde 36,9’u ise “yatırım” gayesiyle arsa araması gerçekleştirdiğini tabir etti. Arsa yatırımı yapmak isteyenlerin temel sebepleri ortasında ile “yüksek getirili olması” yüzde 25 ile birinci sırada yer aldı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER