Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri afetlerde tam işbirliği için protokol imzaladı

Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri, 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde muhtemel afet durumlarında dayanışmayı ve iş birliğini arttırmak hedefiyle tarihi bir protokole imza attı.

Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri afetlerde tam işbirliği için protokol imzaladı
18 Ağustos 2023 - 2:00


Kadıköy, Çankaya ve Konak Belediyeleri, 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde muhtemel afet durumlarında dayanışmayı ve iş birliğini arttırmak maksadıyla tarihi bir protokole imza attı. Türkiye’de bir birinci olan bu protokole nazaran 3 belediye, afet öncesi ve sonrasına ait tüm faaliyetlerde ortak çalışmalar yürütecek. 

Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partili 3 belediye, muhtemel afet durumlarına karşı tarihi bir karar aldı. İstanbul’dan Kadıköy Belediyesi, Ankara’dan Çankaya Belediyesi ve İzmir’den Konak Belediyesi, bugün Kozyatağı’nda bulunan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda gerçekleştirilen merasimle afet durumlarında dayanışmayı ve işbirliğini arttırmayı planlayan bir protokole imza attı.  Törene CHP Genel Lider Yardımcıları Ahmet Akın ve Eren Fazilet de katıldı. Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı, Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen ve Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un imzasını taşıyan protokole nazaran bu 3 belediye, afet öncesi ve sonrası yapılacak faaliyetlerde ortak çalışmalar gerçekleştirecek. 

Protokol kapsamında belediyeler muhtemel afetlerde arama kurtarma ekipleri, gezici aşevleri, taşınabilir fırınlar, ikram araçları üzere tüm teknik takım ve ekipmanlarıyla birbirleriyle tam dayanışma içerisinde hareket edecek. Kadıköy Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanan bu protokol sonrası belediyeler, afet öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dair eksikliklerini de birlikte gerçekleştirecekleri çalışmalarla kısa müddet içinde tamamlamayı hedefliyor. 

CHP’li Ahmet Akın: Türkiye’ye hatta Avrupa’ya örnek

Afet İş Birliği ve Dayanışma Protokolü İmza Töreni’nde konuşan CHP Balıkesir Milletvekili ve Mahallî İdarelerden Sorumlu CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, afet durumlarında iş birliğini ve dayanışmayı arttırmak için imzalanan protokolün hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya örnek olduğunu tabir etti. Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı’na da teşekkür eden Akın, “Depremden makul bir müddet geçiyor ve her şey unutuluyor. İşte bunları unutmayan, gelecekte oluşabilecek her türlü afetlere karşı iş birliği yapmayı düşünen toplumsal demokrat Cumhuriyet Halk Partili belediye liderlerimizin kıymetini hepimizin bilmesi lazım. Türkiye’ye örnek hatta Avrupa’ya örnek. Öncülüğünden ötürü Kadıköy Belediye Liderimizi, Şerdil Liderimizi da kutluyorum” dedi. 

Afet durumlarına karşı lokal idareler ortasındaki iş birliğinin geliştirmesini sağlayacaklarını da vurgulayan Akın, “Üç belediye liderimizin, ortaya koyduğu bu siyasi akrabalık sonsuza kadar devam edecek. Bu örneğin öbür belediyelere, öteki her tarafa da yayılması kaide. Kardeş belediyeciliğin daha da ötesine çıkarak ileride güç vakitlerde buluşup bunu bir protokole bağlamak isteyen üç tane yiğit belediye liderimiz buna öncülük etti. Biz bunun artarak devam ettireceğiz” diye konuştu.           

“Masa üzerinde değil somut adımlarla birbirimize takviye olacağız”

Törene mesken sahipliği yapan Kadıköy Belediye Lideri Av. Şerdil Dara Odabaşı da “Koordineli bir biçimde yapacağımız işbirliği ile yalnızca masa üzerinde fikir alışverişleri değil; somut adımlarda da birbirimize dayanak olacağız; olmak zorundayız. Afet idaresine dair aksiyon planlarımızda mevcut durumlarımızın, eksiklerimizin, problemlerimizin tahlilini birlikte yapacağız ve bunları nasıl çözümlendireceğimize dair ortak bir metodolojiyi birlikte benimseyerek başka belediyelere de örnek olacağız” dedi.  

“Ne kadar koordineli olursak o kadar yurttaşımızın canını kurtarabileceğimizi gördük”

Konuşmasında Marmara Depremi’nin yıl dönümü olan 17 Ağustos’ta bu türlü bir protokole imza atmanın ehemmiyetine vurgu yapan Odabaşı, “17 Ağustos 1999, o gün yaşanan tüm acılara karşın gelecek nesillerimiz için bir milat, çok değerli bir fırsat olabilirdi. Lakin bu fırsatı nasıl kaçırdığımızı, almamız gereken derslerin neredeyse hiçbirini almadığımızı 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar ile birlikte acı bir formda gördük. Fakat 6 Şubat Depremi’ne dair söyleyeceğim çok kıymetli bir şey var: o da ne kadar hazırlıklı olursak, ne kadar uyum içerisinde ve bir ortada olursak o kadar yurttaşımızın canını kurtarabileceğimiz gerçeğidir” diye konuştu.

Odabaşı, Kadıköy Belediyesi’nin 6 Şubat Zelzelesi sonrası gerçekleştirdiği çalışmalar başta olmak üzere mümkün afetlere karşı yapılan hazırlıkları da paylaştığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kadıköy Belediyesi olarak bugün dek zelzeleye dair yaptığımız bütün çalışmalarımızı sizlerle paylaşmaktan büyük bir memnunluk duyacağımızı bilmenizi isterim. Bugün protokolümüzü imzaladığımız Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’ndan Afet Gönüllüleri projemize; çocuklarımıza afet şuuru kazandırdığımız “Bir Afet Masalı Müzikali”nden Ferdi Afet Şuuru Eğitimimize, Gezici aşevimiz/mobil fırınımız ve taşınabilir ikram araçlarımızdan “Mahallemde Zelzele Gerçeğini Konuşuyoruz” toplantılarımıza, Beton ve Yer Laboratuvarımızdan yeni kurmuş olduğumuz Afet İşleri Müdürlüğü’ne dek bütün çalışmalarımızı sizlerle en ince detayına dek paylaşmaya hazır ve istekliyiz.”

“Konak Afet Merkezi’ni kurduk”

Konak Belediye Lideri Abdül Batur da yaptığı konuşmada bu protokolün hazırlanmasına öncülük eden Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür etti. Batur, “Üç belediyenin bir ortaya gelerek gerçekleştirdiği bu afet iş birliği protokolü, Türkiye’de birinci kere yapılıyor. Bu bahiste Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı’na çok teşekkür ediyoruz” dedi. Konak Belediyesi olarak yaptıkları çalışmaları paylaşan Batur, “12 Nisan 2023 tarihinde belediyemiz bünyesinde Konak Afet Merkezi (KAM) kurulmasına karar verdik, birebir tarihte patentini aldık. Takımlarımız birinci eğitimlerini tamamladı. Bunu AFAD ve AKUT ile birlikte gerçekleştiriyoruz ve tam bir profesyonel takım yetiştirdik. KAM timimiz için tüm ekipmanlar hazırlandı. Kadıköy Belediye Liderimizin gösterdiği halde taşınabilir mutfak, birebir dizaynla yapılıyor, önümüzdeki hafta hizmete açılacak. Günde bin 200 şahsa sıcak yemek dağıtma kapasitesine sahip tırımızın üretim çalışmaları tamamlanacak. Ayrıyeten afet durumları için de 52 aracımız hazır” tabirlerini kullandı.

“Kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşla kontrat noktasına geldik”

Konak’ta kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini de tabir eden Batur, “28 mahallede çok kıymetli çalışmalar yapıyoruz. Şu an 500 hektar alanın kentsel dönüşümle ilgili planlarını tamamladık. Vatandaşla kontrat noktasına geldik. Bundan sonraki süreçte de yerinde dönüşümü sağlayacağız ve toplumsal demokrat anlayışın belirlediği kurallar içerisinde tıpkı Narlıdere’de yaptığımız üzere burada da kentsel dönüşümü hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Bu iş birliği kağıt üzerinde kalmayacak”

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen ise dayanışma ve iş birliği protokolünün tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini belirterek, “Bu yalnızca Türkiye’de bir birinci değil Avrupa’da da bir birinci.  Benzer halde mahallî idarelerin afet ve zelzele noktasında bir ortaya gelip bu türlü bir protokolü imzalaması tek örnek. Çok değerli. Bugün Şerdil Liderimiz bizi gezdirdi, tanıttı. Çok süratli bir formda biz de taşınabilir mutfak, tırlarımız için gerekli olan süreçleri gerçekleştireceğiz. Afet İşleri Müdürlüğü’ne bağlı arama kurtarma gruplarımız Kadıköy’e gelecekler ve burada eğitim alacaklar. Yani bu iş birliği, yalnızca kağıt üzerinde kalmayan tüm Türkiye’ye örnek olan bir iş birliği haline el birliğiyle gelecek” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER