Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Güneydoğulu hububat ve bakliyat ihracatçısının yüzü gülüyor

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Celal Kadooğlu, “7 ayın sonunda bölümde en fazla ihracat yapan bölge olarak hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri kesimindeki liderliğimizi bir kere daha ispatladık” dedi.

Güneydoğulu hububat ve bakliyat ihracatçısının yüzü gülüyor
18 Ağustos 2023 - 11:00

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Celal Kadooğlu, 1 Ocak–31 Temmuz devrinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yapılan 6,5 milyar dolarlık ihracatın yüzde 32,5’ini dalın gerçekleştirdiğini bildirdi. ​​​​​​​Kadooğlu, yazılı açıklamasında, mali sıkılaşmanın tesiriyle dünya ticaretinde gözlenen düşüşün birçok kesimde sakinliğe sebep olduğunu lakin besinde birebir durumun kelam konusu olmadığını belirtti.

Geçen ayki ihracat bilgilerinin dalı umutlandırdığını vurgulayan Kadooğlu, “Son yıllardaki en hareketli aylardan birini geride bıraktığımız Temmuz’da 588 milyon dolar ihracat yaptık ve birinci 6 aydaki ihracat ortalamamızı bu ayda ikiye katladık. Birinci çeyrekte zelzelenin tesiriyle Türkiye genelindeki hissemiz yüzde 30’un biraz altına gerilemişti lakin 7 ayın sonunda bölümde en fazla ihracat yapan bölge olarak hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri kesimindeki liderliğimizi bir kere daha ispatladık.” sözünü kullandı.

1 Ocak-31 Temmuz periyodunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 6,5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını belirten Kadooğlu, kendi bölümlerinin ise 2,1 milyar dolarlık dış satımla bölge ihracatından yüzde 32,5 hisse aldığını bildirdi.

Kadooğlu, şunları kaydetti:

“Bisküvi-pasta eser kümeleri şu anda hem Türkiye genelinde hem de bölgemizde önemli bir yükseliş içinde. Bölümün birinci 7 ayda 850 milyon dolara ulaşan toplam ihracatı içinde Güneydoğu Anadolu’nun hissesi 240 milyon dolara ulaştı. Bu muvaffakiyet, üst seviye buğday ununun üretildiği bölgemizde son yıllarda kek, pasta, bisküvi ve kurabiye üzere eserlerde yapılan büyük yatırımların bir sonucu. Gaziantep’te her gün yüzbinlerce metrekarelik alanda, yüzlerce ton bisküvi-pasta üretiliyor. AR-GE ve lezzet çalışmalarıyla çok çeşitli eserler geliştiren ihracatçılarımız markalaşarak farklı coğrafyalara açılıyor. Şu an bisküvi-pasta ihracatımızda Irak, Suudi Arabistan ve Libya birinci sırada. Bu ülkelerin çabucak akabinde Belçika ve İsrail geliyor.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER