Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’den yuan fiksing hamlesi

Çin zayıflayan yuanı günlük referans kur silahı ile güçlendirmeye çalışıyor.

Çin’den yuan fiksing hamlesi
18 Ağustos 2023 - 8:24

Çin Merkez Bankası yuan fiksingini bir dolar başına 7,2006 düzeyinde belirledi. Bloomberg’in traderlar ve analistler ortasında gerçekleştirdiği ankette beklenti 7,3047 düzeyindeydi. Böylelikle beklenti ve gerçekleşen fiksing ortasında 2018’den bu yana en büyük fark kaydedilmiş oldu.

Çinli yetkililer bu hafta yuandaki kan kaybını durdurmaya çalışmış, bunun karşısında zayıf ekonomik datalar ve sert düşen konut fiyatları gölgesinde hem offshore hem de onshore yuan son yılların en zayıf düzeylerine ulaşmıştı.

Hızlı yuan bedel kaybının itimat ve risk iştahına ziyan verdiğini belirten Credit Agricole CIB Araştırma Müdürü Xiaojia Zhi “Borç kaygılarının arttığı ekonomik inancın bilhassa zayıf bir düzeyde olduğu bir devirde Çin Merkez Bankası’nın adım atması önemli” yorumunu yaptı.

Öte yandan bilançosunda ziyana geçen Çinli kamu iştirakı gayrimenkul şirketlerinin sayısı da artıyor. Hong Kong Borsasında süreç gören 11 şirket 2022’de birinci altı ayda ziyan açıklarken bu sayı 18’e yükseldi. İki yıl evvel yalnızca dört şirket ziyan açıklıyordu.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER