Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TÜSEDAD: Et ve süt fiyatının ithalat ile baskılanması sürdürülebilir değil

TÜSEDAD: Et ve süt fiyatının ithalat ile baskılanması sürdürülebilir değil

TÜSEDAD: Et ve süt fiyatının ithalat ile baskılanması sürdürülebilir değil
17 Ağustos 2023 - 11:12

İRFAN DONAT

Hayvancılık kesiminde et ve süt üretim maliyetleri ile üretici satış fiyatlarına yönelik tartışma bitmiyor.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), çiğ süt üretim maliyetilerindeki artışa rağmen sabit tutularak baskılanan çiğ süt fiyatlarının sürdürülemez bir noktaya yanlışsız gittiği ikazında bulundu.

TÜSEDAD tarafından yapılan açıklamada, “Bildiğiniz üzere, 10 ay boyunca Uulusal Süt Kurulu (USK) tarafından çiğ süt tavsiye fiyatı açıklanmamış ve bu devir içerisinde tıpkı kurum tarafından açılanan çiğ süt üretim maliyeti giderek yükselmiştir. Kurumun açıkladığı maliyetler gerçek maliyetlerin altında kalmasına karşın deklare ettiği fiyat bunun da altındadır. Bu durum; yalnızca süt dalını değil et dalını de çıkmaza sokmuş ve ülkemizi kırmızı et ithalatına mahkûm etmiştir” tabirlerine yer verildi.

USK Başkanlığı misyonunun yıllardır süt sanayicisi tarafından yapılmasının kurumun fonksiyonelliğini ve prestijini zedelediği belirtilen açıklamada, “Kırmızı et ve süt kesiminin ayrılmaz bir bütün olduğu kurum tarafından algılanmalıdır” davetinde bulunuldu.

Her ay olduğu üzere bu ay da piyasada oluşan gerçek üretim girdi fiyatlarını dikkate alarak çiğ süt üretim maliyetini 12,18 TL/lt olarak hesapladıkları açıklayan TÜSEDAD idaresi, tüm üretim girdilerinin süratle kıymetlendiği bir periyotta süt üreticisinin tekrar ziyan etmeye mahkûm edildiğini savundu.

Süt ve et fiyatlarının ithalat ile baskılansa da, bu gidişatın sürdürülebilir olmaktan çok uzak olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Sektörü istikrarda tutacak ve üretim arzının devamlılığını sağlayacak olan 1 litre çiğ süt tavsiye fiyatının; derneğimiz tarafından her ay hesaplanan maliyet üzerine konacak ortalama yüzde 20 kar ile açıklanması önerilmektedir. Buna nazaran Ağustos ayı çiğ süt satış fiyatı 14,6 TL/lt’nin altında olmamalıdır” denildi.

Bu ortada, USK’nın internet sitesinde Ağustos ayı için belirlenen çiğ süt tavsiye satış fiyatı 11.5 TL olarak gözüküyor.

TÜSEDAD, yapılan maliyet hesabanın ayrıntılarını da ayrıntılı bir tablo ile paylaştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER