Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Taliban’ın kadın politikası, Afgan ekonomisindeki düşüşü hızlandırır”

Afganistan’ı 1996-2001 ortasında yöneten, 15 Ağustos 2021’de ikinci sefer başa geçen çok dinci Taliban, ikinci periyot iktidarında ikinci yılını doldurdu.

“Taliban’ın kadın politikası, Afgan ekonomisindeki düşüşü hızlandırır”
17 Ağustos 2023 - 0:24

Emre ERGÜL

Uluslararası kamuoyuna verdikleri tüm kelamlara karşın şeriatçı Taliban, toplum idaresinde sınıfta kaldı: Halka açık infazlar, kısasa kısas cezalandırmalar, “eğlence mekanları” diyerek lunaparkların dahi kapanması…

Ancak Taliban idaresi bu süreçte aldığı her kararla bayanı toplumdan dışladı. Bayan çalışanların işlerine son verildi, okullara gitmeleri yasaklandı, yetmedi, ülkedeki yabancı misyonlarda vazifeli yabancı asıllı bayanların dahi işgücüne son verildi.

Dünyaca ünlü kuruluşlar, ikinci yıldönümü nedeniyle arkası arkasına raporlarını yayınlamaya başladı. Birinci bildiri, Afganistan’daki cinsiyet ayrımını “insanlık suçu” olarak gören Birleşmiş Milletler’den geldi: “Afgan kızlarının eğitimden, Afgan bayanların da çalışmaktan yoksun bırakılması cinsiyet ayrımcılığıdır. Bu ‘insanlık suçu’ olarak kabul edilmeli ve sorumlular Memleketler arası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalı.” İkinci rapor, Dünya Bankası’ndan geldi.

“15 Ağustos 2021 siyasi krizi, ekonomik inanç krizine dönüştü” diye başlayan iktisat raporu şöyle devam ediyor: “2021’de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yüzde 20,7 oranında küçülürken iş kayıpları ve ekonomik mahrumluk yaygınlığını sürdürdü. Yardım kısmen devam ederken (bütçe dışı ve 2020’deki 9 milyar ABD dolarına kıyasla yaklaşık 3,5 milyar ABD doları olan daha küçük ölçekli), 2022’nin ortalarında Afgan iktisadının kırılgan bir düşük düzeyli istikrar etrafında yerleşmekte olduğuna dair işaretler ortaya çıktı.”

“Manşet enflasyon, Temmuz 2022’deki yıllık (yıllık) tepeden yüzde 18.3’ten Şubat 2023’te yüzde 3.5’e gerilerken, fiyat düzeyi yüksek olmaya devam ediyor. Sert geçen kışlar, tarım, inşaat ve ilgili faaliyetlerin azalmasına neden oldu. Sonuç olarak, vasıflı ve vasıfsız personel istihdamı kış aylarında azaldı ve bu durum, iş ve iş fırsatlarının kaybı göz önüne alındığında, Afgan ailelerin geçim kaynaklarını sürdürme konusunda karşı karşıya kalmaya devam ettikleri değerli baskılara işaret ediyor.”

“Afganistan’a Ocak-Şubat 2023’te toplam 440 milyon ABD doları sevk edildi (2022’de kümülatif 1.85 milyar ABD dolarına karşılık, aylık yaklaşık 154 milyon ABD doları).” “Resmi olmayan gümrük bilgilerine nazaran, ülkenin 2022’deki mal ithalatı (6.3 milyar ABD doları), 2019-21 devrindeki eğilimlerle büyük ölçüde uyumlu kaldı. Bu sayıya tıpkı insani yardım ithalatı dahil değildir.

2023’ün birinci iki ayında ithalat, 2022’ye kıyasla yüzde 40 büyümeyi yansıtarak 1.16 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Emsal halde, ihracat da 2022’de ortalama 0.8 milyar ABD dolarına kıyasla 1.9 milyar ABD doları ile kıymetli bir sayı oldu.” “Bazı kıymetli zorluklar devam ediyor. Mali sistem daralmış durumda; Afganistan’a giren ve çıkan ticaret ve öbür ödemeler büyük ölçüde gayri resmi kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Ayrıca, düşük talep, özel kesimin toparlanması için kritik bir kısıtlama olmaya devam ediyor. Yoksulluk aslında 2019- 2020’de yüzde 47 ile yüksekti. Son datalar, 2022 ortasına kadar Afgan hanelerinin üçte ikisinin besin ve öteki temel besin dışı hususları karşılayamayacağını gösteriyor.” Son rapor da United States Institute of Peace’den (USIP) geldi.

USIP raportörü William Byrd, “Taliban, kimi yanlış adımlara karşın Afgan iktisadını yönetmede beklenenden daha âlâ bir iş çıkardı” diye başladığı raporunda evvel Taliban’ın iktisat siyasetini övdü: “İstikrarlı döviz kuru, düşük enflasyon, tesirli gelir tahsilatı ve artan ihracatın da gösterdiği üzere, Taliban’ın makroekonomik idaresi beklenenden daha güzel oldu.”

USIP: Ülke GSYİH’si yüzde 20 düştü

United States Institute of Peace (USIP), raporunda Taliban’ı uyardı: “Afgan iktisadı, birçok Afgan’ı fakir, aç ve insani yardıma muhtaç bırakan düşük düzeyli bir istikrara yakalanmış görünüyor. Ağustos 2021 sonrasındaki birinci aylarda ekonomik özgür düşüş vardı.

Dahası, yeni zıt rüzgarlar, daha fazla düşüş tehdidinde bulunuyor.” “Afyon yasağı, azalan yardım lar ve bayanlara yönelik rejim hareketleri yoksulluğu şiddetlendirecek, açlığı kötüleştirecek ve dışa göçü artıracaktır. Kaçakçılık ve rüşvete yönelik baskıların olduğu gümrüklerde yolsuzluğun boyutu azaldı. Ağustos 2021’den sonra birçok yardımın durdurulması, yolsuzluğa açık olan büyük ölçüde parayı ortadan kaldırdı.

Buna bağlı olarak, nakit ihracatına karşı katı kuralların uygulanması ile yaygın sermaye kaçışını kıstırdılar.” “Afganistan’ın GSYİH’sini ölçmek güç, lakin Ağustos 2021’in akabinde yüzde 20 düştüğü ve zati çok yoksul olan bir ülkede açlığı ve yoksulluğu daha da artırdığı kestirim ediliyor. En son olarak, 2023’ün birinci beş ayında ithalatta yüzde 36’lık artış olmak üzere, birtakım mütevazı ekonomik canlanma işaretleri görüldü.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER