Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sahte Üniversite Uyarısı !

Geçersiz üniversitelere dikkat ! Yükseköğretim Şurasından yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptırmayı düşünen öğrencilere “sahte üniversite” ve “yanıltıcı

Sahte Üniversite Uyarısı !
17 Ağustos 2023 - 11:36

Sahte üniversitelere dikkat ! Yükseköğretim Şurasından yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptırmayı düşünen öğrencilere “sahte üniversite” ve “yanıltıcı reklam” uyarısı geldi.

Öğrenciler Yurt Dışındaki Her Üniversitenin ‘YÖK tarafından Tanındığı, Denklik Verileceği Duyuruları’ Hakkında Dikkatli Olmalı

Yükseköğretim Şurası (YÖK) tarafından yapılan açıklamada, “Bazı aracı kuruluşlar, internet sayfalarında ve toplumsal medyada Yükseköğretim Şurası ve Türkiye’nin saygın devlet üniversitelerinin de logolarını kullanarak aldatıcı bilgiler vermektedir. Yükseköğretim Şurası tarafından tanınan kimi yükseköğretim kurumlarının ise ‘sınavsız üniversite’, ‘mezuniyet sonrası kuralsız denklik’ üzere reklam ve duyurular yaptıkları görülmektedir. Öğrenciler, yurt dışındaki her üniversitenin Yükseköğretim Şurası tarafından tanındığı ve mezunlarına her halükârda denklik verileceği istikametindeki aldatıcı reklam ve duyurular konusunda dikkatli olmalı. Aldatıcı içeriklere ait gerekli hukuksal süreçler başlatılmıştır. Öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için toplumsal medyada yer alan bu cins aldatıcı bilgilere prestij edilmemesi ve mezuniyet sonrası alınan diplomanın denklik sürecine tabi olduğu konusunun bilinmesi gerekmektedir” denildi.

Sahte Üniversite Uyarısı !

Yükseköğretim Şurası Lideri Özvar:

Açıklamada şu tabirlere yer verildi, “Özelikle tıp, hukuk, eczacılık, mühendislik üzere kısımlara imtihansız yahut uzaktan eğitim yolu ile diploma vaadinin karşılığı yoktur. Bu çeşit düzmece içerikler, hiç eğitim alamama, tez edilen nitelikte eğitim alamama ya da denk bir diploma programı olmaması sonuçlarını doğurabilir. Öğrencilerimiz ve aileleri hem para hem vakit kaybı yaratacak bu kurumlara karşı çok dikkatli olmalı. Yabancı bir üniversitenin Türkiye temsilcisi olduğunu tez eden ve o üniversitenin uzaktan eğitim yolu ile kısa müddette tıp, diş hekimliği, mimarlık ve hukuk diplomasını vadeden aracı kuruluşlara mutlaka prestij etmeyin. Şirket adresi vererek ismi sanı bilinmeyen üniversitelere kayıt yapan bu aracıların oyununa gelmeyin. Öğrencilerimize, öncelikli olarak ülkemizdeki üniversitelerin kontenjanlarını düşünmelerini tavsiye ediyorum. Yurt dışındaki muadillerinden daha yeterli eğitim veren ve daha ekonomik olan çok sayıda üniversitelerimiz var”

Türkiye’de Kazanabileceğiniz ve Başarılı Olabileceğiniz Programları Değerlendirin

“Genç kardeşlerime vereceğim bir öteki bildiri da şudur: Türkiye’de olduğu üzere gelişmiş ülkelerde de tıp, diş hekimliği ve hukuk üzere programlar, adaylar ortasında ağır rekabete husus olmakta ve üniversite öncesinde özellikle orta öğretimde önemli akademik muvaffakiyet istemektedir. Bu nedenlerle bu programları kazananların sayıları her yerde sonludur. Birkaç kere denedikten sonra istek ettiğiniz programlara yerleşemediyseniz başarılı olabileceğiniz diğer programları düşünmelisiniz. Size maddi külfetle bu yolu yurt dışında açabileceklerinin reklamını yapanların söylediklerini bir sefer daha düşünün. Aileniz ve rehber öğretmenleriniz ile Türkiye’de kazanabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz programları değerlendirin.”

Mezuniyet Sonrası Koşulsuz Denklik

“Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz, Şuramız tarafından ‘tanınan’ yükseköğretim kurumlarını e-Devletten görebilir. Öğrencilerimiz e-Devlette bulamadıkları yükseköğretim kurumlarını kesinlikle Konseyimize sorarak teyit etmeliler. Unutmamalıdır ki yabancı bir yükseköğretim kurumunun tanınması, o kurumun diplomasının otomatik olarak denkliğinin olması demek değildir. Yurt dışı eğitim için öteki ülkeleri tercih edecek öğrencilerimizin eğitim imkânlarının dışında, gidilecek ülkenin ömür ve ekonomik şartlarını da dikkate almaları gerekir. Yükseköğretim Konseyi birtakım aracı kuruluşlar ve yurt dışındaki üniversiteler ismine Yükseköğretim Şurası ve Türkiye’nin saygın devlet üniversitelerinin de logosu kullanılarak aldatıcı bilgiler verildiğine ve reklamlar yapıldığına dikkat çekerek, yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptırmayı düşünen öğrencilere yönelik ihtarlarda bulundu. Yükseköğretim Heyetinden yapılan açıklamada, kimi aracı eğitim-danışmanlık kuruluşlarının, Yükseköğretim Konseyi tarafından tanındıklarını ileri sürdükleri üniversitelerin mezunlarına her halükârda denklik verileceği istikametinde duyurular yaptıklarını, Yükseköğretim Konseyi tarafından tanınan kimi üniversitelerin de tanıtımlarında ‘sınavsız üniversite’, ‘mezuniyet sonrası kuralsız denklik’ üzere sözler kullandıklarının tespit edildiği belirtildi.

Sahte Üniversite Uyarısı

Çifte Diploma Yalanı

Yükseköğretim Şurası açıklamasında, bilhassa son periyotta Yükseköğretim Konseyine, üniversite eğitimi bile vermeyen ya da Yükseköğretim Heyetinin ismini ve logosunu kullanan tabeladan ibaret yahut sanal üniversiteleri ya da saygın Türk üniversiteleriyle iş birliği yaptığını, çift diploma verdiğini sav eden kurumlarla ilgili çok sayıda şikâyet ve soru da geldiği söz edildi. Açıklamada, aldatıcı ve palavra içeriklere ait gerekli hukuksal süreçlerin başlatıldığı belirtilirken öğrencilerden mağduriyet yaşamamaları için yurt dışındaki her üniversitenin Yükseköğretim Konseyi tarafından tanındığı ve mezunlarına her halükârda denklik verileceği istikametindeki aldatıcı reklam ve duyurular konusunda dikkatli olmaları ve mezuniyet sonrası alınan diplomanın denklik sürecine tabi olduğu konusunun bilinmesi istendi.

“Sınavsız diploma vaadinin karşılığı yok”

Yükseköğretim Konseyi Lideri Erol Özvar da hususa ait yaptığı değerlendirmede özelikle tıp, hukuk, eczacılık, mühendislik üzere kısımlara imtihansız yahut uzaktan eğitim ile diploma vaadinin karşılığının bulunmadığını belirterek “Bu tıp düzmece içerikler, hiç eğitim alamama, sav edilen nitelikte eğitim alamama ya da denk bir diploma programı olmaması sonuçlarını doğurabilir. Öğrencilerimiz hem para hem vakit kaybı yaratacak bu kurumlar konusunda çok dikkatli olmalı.” biçiminde konuştu. Özvar, “Yabancı bir üniversitenin Türkiye temsilcisi olduğunu argüman eden ve o üniversitenin uzaktan eğitim yolu ile kısa müddette tıp, diş hekimliği, mimarlık ve hukuk diplomasını vadeden aracı kuruluşlara mutlaka prestij etmeyin. Şirket adresi vererek ismi sanı bilinmeyen üniversitelere kayıt yapan bu aracıların oyununa gelmeyin.” ikazında bulundu. Öğrencilere, öncelikli olarak Türkiye’deki üniversitelerin kontenjanlarını düşünmelerini tavsiye eden Özvar, “Yurt dışındaki muadillerinden daha güzel eğitim veren ve daha ekonomik olan üniversitelerimiz var” dedi.

Üniversiteleri Seçmeden Evvel e-devletten Sorgulayın

Yükseköğretim Heyeti Lideri Özvar, şöyle devam etti: “Genç kardeşlerime vereceğim bir öbür bildiri da şudur: Türkiye’de olduğu üzere gelişmiş ülkelerde de tıp, diş hekimliği ve hukuk üzere programlar, adaylar ortasında ağır rekabete bahis olmakta ve üniversite öncesinde özellikle orta öğretimde önemli akademik muvaffakiyet istemektedir. Bu nedenlerle bu programları kazananların sayıları her yerde sonludur. Birkaç sefer denedikten sonra dilek ettiğiniz programlara yerleşemediyseniz başarılı olabileceğiniz diğer programları düşünmelisiniz. Size maddi külfetle bu yolu yurt dışında açabileceklerinin reklamını yapanların söylediklerini bir sefer daha düşünün. Aileniz ve rehber öğretmenleriniz ile Türkiye’de kazanabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz programları değerlendirin.” Yurt dışında üniversite eğitimi alıp mezuniyet sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapacak öğrencilerin aldıkları diplomaların Türkiye’de kabul görmesi için Yükseköğretim Şurasına denklik için müracaat edeceklerini hatırlatan Özvar, denkliğin birinci şartının tahsil görülen yükseköğretim kurumunun Yükseköğretim Heyeti tarafından tanınan bir üniversite olması gerektiğini vurguladı. Bunun için, öğrencilere tahsil görmeyi planladıkları yükseköğretim kurumunun Yükseköğretim Heyeti tarafından tanınıp tanınmadığını kesinlikle denetim etmeleri davetinde bulunan Özvar, “Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz, Konseyimiz tarafından tanınan yükseköğretim kurumlarını e-Devletten görebilir. (https://www.turkiye.gov.tr/yok-okul-tanima-belgesi-sorgulama) internet adresinden gerekli denetimleri sağlayabilir ve bunu kanıtlayıcı dokümanları alabilirler. Öğrencilerimiz E-Devlette bulamadıkları yükseköğretim kurumlarını kesinlikle Konseyimize sorarak teyit etmeliler.” dedi. ​ Öte yandan, öğrenciler 0850 470 09 65 numaralı telefondan Yükseköğretim Konseyinin davet merkezine ulaşarak hususa ait sorularına karşılık bulabilirler.

YÖK, yurt dışındaki üniversiteler hakkında yapılan yayınlar noktasında ikazda bulundu.

“Tanınırlık, denklik için tek başına kâfi değil”

Yükseköğretim Heyeti tarafından tanınmış bir üniversite olmanın öğrencilerin diploma denkliği almaları için tek başına kâfi bir kriter olmadığını vurgulayan Özvar, “’Tanıma’ denklik süreçlerinin yalnızca ön şartıdır. Unutmamalıdır ki yabancı bir yükseköğretim kurumunun tanınması, o kurumun diplomasının otomatik olarak denkliğinin olması demek değildir. Tanınan bir yükseköğretim kurumundan alınan her diplomanın da denklik sürecine tabi olacağı bilinmelidir.” dedi. Erol Özvar, “Öğrenim görülecek üniversitenin eğitim kalitesinin muhakkak bir düzeyde olması ve mümkünse kimi dünya üniversite sıralamalarında yer alması kıymet arz etmektedir. Öğrencilerin ayrıyeten denklik alabilmesi için tahsil görülen ülkede eğitime devam ederek minimum gün koşulunu sağlaması gerekmektedir.” tabirlerini kullandı.

Üniversite İçin Gidilecek Ülkenin Hayat ve Ekonomik Şartları Dikkate Alınmalı

Özvar, yurt dışı eğitim için öteki ülkeleri tercih edecek öğrencilerin eğitim imkânlarının dışında, gidilecek ülkenin hayat ve ekonomik şartlarını da dikkate almalarında yarar olacağını kelamlarına ekledi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, elbette yurt dışında eğitim alma hakkına sahip olduğunu söz eden Özvar, şunları kaydetti: “Burada kelam konusu olan, birtakım ülkelerde, o ülkenin kendi mevzuatı çerçevesinde kurulan ve devam kaidesi aranmayan üniversitelere reklamlarla Türkiye’den ‘toplu halde götürülen, kaydettirilen’ ve mezuniyet sonrası ülkemizde ‘sağlık, yargı, ulusal eğitim üzere kamu kurumları’ üzere alanlarda meslek icra edecek öğrencilerin eğitim-öğretimlerinin niteliğidir. Şuramız, yalnızca Türkiye’de yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerin değil, tıpkı vakitte yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerimizin de gereken nitelikte eğitim görme haklarını gözetmek ve korumakla yükümlüdür. Bu nedenle Konseyimiz vakit zaman buna yönelik kararlar almaktadır. Bu kararlar; ilgili yükseköğretim kurumunun tanınırlığının kaldırılmasına yönelik olabileceği üzere denklik kurallarına yönelik de olabilmektedir. Sonuç olarak, yükseköğrenim görmek için yurt dışına çıkan vatandaşlarımızın Heyetimizden kelam konusu okul tanıma bilgisini almaları ve mağduriyet yaşamamaları için temelsiz ilanlara ve toplumsal medyada yer alan haberlere prestij etmemeleri, yalnızca ‘Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’nde yer alan kararları ve Konseyimizin resmî genel ağ sayfasında duyurulan konuları dikkate almaları gerekmektedir” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER