Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sağlık turizminde ‘çantacı’ ve ‘merdiven altı’ tehdidi

Türkiye geçen yıl sıhhat turizminden 4 milyar dolar gelir elde etti, bu yıl ki amaç ise 10 milyar dolar. TÜSATDER Lideri Dr. Servet Terziler ‘çantacılar’ ve ‘merdiven altı’ konusunda ikazlarda bulunarak, “Merdiven altı işletmeler engellenmeli. Çantacı diye tabir edilen ve yurt dışında kaçak saç ekimi yapan beşerler da bölümü lekeliyor” dedi.

Sağlık turizminde ‘çantacı’ ve ‘merdiven altı’ tehdidi
17 Ağustos 2023 - 0:12

Mehtap HALICI

Turizm gelirleri içinde sıhhat harcamaları kıymetli bir hisseye sahip. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de sıhhat turizmi değerli bir pazar hissesi oluşturuyor ve her geçen gün büyüyor. Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini en güzel formda değerlendirmesi gerektiğini belirten Türk Sıhhat Turizmi Derneği (TÜSATDER) Lideri Dr. Servet Terziler, Türkiye’nin sıhhat turizminde yavaşlayan ivmesini tekrar kazandığını ve 2023 yılında sıhhat turizminde bir evvelki yılda yakalanan 4 milyar dolarlık cironun üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi. Dünyadaki 100 milyar dolarlık küresel sıhhat turizmi pazarından Türkiye’nin çok daha büyük hisse alabileceğine dikkat çeken Dr. Terziler, kelamlarına şöyle devam etti:

“Potansiyelimiz büyük”

“Türkiye; deniz, kum, güneş turizmi dışında sağlıktan tabiata, spordan kültür turizmine kadar birçok alanda turist çekiyor. Son yıllarda ise en büyük ataklardan biri sıhhat turizmi. Türkiye, 4 milyar dolarlık cirodan yüzde 3-4’ler düzeyinde bir hisse alıyor. Lakin bu oran yüzde 10’lara çıkmalı. Yıl sonunda gelirin 10 milyar dolara yükselmesi işten bile değil. Zira bu pazarda gelişmeye açık bir alan var. Bunun için de büyük bir potansiyele sahibiz.”

“Son 4 ayın güzel yönetilmesi lazım”

Türkiye’nin sıhhat turizminde 2022 yılında saç ekimi, estetik, diş ve genel sıhhatte gelirini 4 milyar dolar düzeyine çıkardığını tabir eden Terziler, “Bunun çabucak hemen yarısını saç ekimiyle, yarısını da estetik diş ve genel sıhhat hizmetleriyle yakalamıştık. Lakin geçtiğimiz birinci 6 ayda olması gereken 2 milyar dolarlık cirolar, 0,8 milyar doları anca yakaladı. Münasebetiyle 1 milyar dolarlık saç ekim cirosu geriledi. Diş ve estetikte de istediğimiz havayı yakalayamayarak, birinci yarıda beklenen yaklaşık 2 milyar dolarlık ciro, 1,4 milyar dolar düzeyini lakin buldu. Seçim sonrası Türkiye tekrar istikrara kavuşunca işler yoluna girmeye başladı. Önümüzde daha koşacağımız koskoca eylül, ekim, kasım ve aralık ayları var. Bu aylar, sıhhat turizminde en tepe dönemimiz. Bu ayların çok yeterli yönetilmesi lazım” diye konuştu.

“Verginin yüzde 15-20’si kaçıyor”

Dünyanın en kaliteli işlerini yapan hastane ve kliniklerin Türkiye’de olduğunu, insanların yalnızca uygun olduğu için değil kalitesi nedeniyle de ülkemize geldiğini belirten Terziler, merdiven altı işletmelerin önlenmesi gerektiğini bildirdi. Terziler, “Ayrıca ‘çantacılar’ diye tabir edilen ve Türkiye’den yurt dışına gederek kaçak bir halde saç ekimi yapan Türk hekimler ve hemşireler dalı lekeliyor. Bunlar engellenmeli” diye konuştu. Devletin bu sorunu bir an evvel sonlandırması gerektiğini tabir eden Terziler, “Bu mevzuda özel kesim olarak devletin bizden istekleri var ise biz onların yanında her vakit olmaya hazırız. Zira burada vergi kaçağından evvel döviz kaçağını da düşünmek gerekiyor. Verginin yüzde 15-20’si kaçıyorsa, dövizin de yüzde 100’ü kaçıyor. Bu mevzu çok elzem bir olay” sözlerini kullandı.

“1 yılda 500 bin Türk saç ekimi yaptırıyor”

Dr. Servet Terziler, Türkiye’de her yıl saç ektirme operasyonlarının artığını söyledi. Dr. Terziler, bir yılda ortalama 500 bin Türk beşerinin saç ektirme operasyonu yaptırdığını belirten Terziler, “Türkiye’de her 10 bireyden biri estetik süreç yaptırıyor. En yüksek estetik operasyonlarının başında ise şu anda saç ekimi geliyor. Bu oran yüzde 60’lar düzeyinde. İkinci sırada ise burun ameliyatı var” halinde konuştu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER