Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Memur yeni teklifi bekliyor

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarının belirleneceği 7. Devir Kamu Toplu Mukavelesi görüşmelerinde, Kamu Patron Heyetinin yeni teklifini vereceğini bildirdi.

Memur yeni teklifi bekliyor
17 Ağustos 2023 - 10:36

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada, yürüttükleri toplu kontrat görüşmelerinin kamu vazifelilerinin mali ve toplumsal haklarını ilgilendiren epey geniş ve kapsamlı içeriğe sahip karar süreçleri olduğunu söyledi.

Belirlenecek mali ve toplumsal hakların yaklaşık 6 milyon kişiyi ve ailesini yakından ilgilendirdiğini belirten Işıkhan, şöyle konuştu:

“Böylesine kıymetli bir süreci hassasiyetle yürütmemiz gerekiyor. Bilindiği üzere, 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Periyot Kamu Toplu Mukavele görüşmelerini 1 Ağustos prestijiyle başlatmıştık. Sürecin başında sendika ve konfederasyonlarımız, Kamu Patron Heyetimize kamu çalışanlarımızın mali ve toplumsal haklarını içeren 936 talep ilettiler.

Çalışma takvimi doğrultusunda 11 hizmet koluna ilişkin tekliflerin tasnifiyle ilerleyen görüşmelerde kamu vazifelilerinin geneline ait tekliflerin ön müzakeresi de yapıldı. Tüm tekliflerin tasnif ve ön müzakerelerinin tamamlanmasıyla görüşmelerde büyük değer taşıyan müzakere basamağına geçilmiş oldu. Şu anda müzakereleri sürdürüyoruz.”

Görüşmelerde yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen’in üçer aylık devirlik artışlarla 2024-2025 yıllarında toplam yüzde 110 artırım talebinde bulunduğunu anımsatan Işıkhan, şunları kaydetti:

“Kamu Patron Heyeti olarak birinci teklifimiz 2024’ün birinci altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 birinci altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 formunda oldu. Lakin teklifimizin, Memur-Sen tarafından revize edilmesi talep edildi. Bu sebeple çalışma takvimimiz doğrultusunda, bugün yeni teklifimizi sunmak üzere yine bir ortaya gelmeyi planlıyoruz. Yeniden çalışma takvimimize uygun olarak tüm paydaşların son teklifini 22 Ağustos prestijiyle vermesi gerekiyor.”

Işıkhan, görüşmelerde mutabakat sağlanamaması halinde sürecin Kamu Vazifelileri Hakem Şurası tarafından sonuçlandırılacağını anlatarak, şu sözleri kullandı:

“Tabii hangi kaidelerde olursa olsun maksadımız süreci en kısa müddette karara bağlamak. Lakin ben görüşmelerin uzlaşmayla neticeleneceğini düşünüyorum, umuyorum. Elbette bu bir pazarlık sürecidir. Teklifler sunulur, uygun bulunur ya da bulunmaz. Bu pek doğal bir seyirdir. İnşallah süreç tüm paydaşları mutlu edecek biçimde, sağduyu, ortak akıl ve uzlaşma içerisinde karara bağlanacak”

“Emeklilerle ilgili Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık, çalışmaya başladık”

Bakan Işıkhan, emekli aylıklarında uygunlaştırma talepleriyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Emeklilerle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık ve çalışmaya başladık. Bu vakte kadar ne emeklilerimizin ne de öbür vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalmadık, bundan sonra da kalmayız. Tüm imkanlarımızı hatta imkanları daha da zorlayarak gerekeni yapacağımızın bilinmesini bilhassa belirtmek istiyorum.”

“TYP kontenjanının çalışma müddetini 9 ay daha uzatıyoruz”

Toplum Faydasına Programların (TYP), Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen vilayetlerde uygulanmasının 9 ay daha uzatıldığını anımsatan Işıkhan, İŞKUR aracılığıyla vatandaşları istihdama direkt kazandırabilecek hizmetler sunduklarını söyledi.

Işıkhan, kelam konusu hizmetlerle iş arayanları en uygun işlere yerleştirdiklerini, patronlara en yanlışsız adayı yönlendirdiklerini belirterek, ayrıyeten vatandaşların mesleksel niteliklerinin geliştirilmesi, iş deneyimi edinmesinin sağlanması ve özel siyaset gerektiren kümelerin iş gücü piyasasına kazandırılması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

TYP’lerin de içinde bulunduğu birçok faal iş gücü programını özel dal, STK’ler ve kamu kurumları işbirliğinde yürüttüklerini bildiren Işıkhan, iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu niteliklerde mesleksel eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları düzenlediklerini aktardı.

Işıkhan, şunları kaydetti:

“6-7 Şubat sarsıntılarından etkilenen 11 vilayetimizde günlük ömürle birlikte çalışma hayatını da yine ayağa kaldırmamız gerekiyor. Malumunuz, TYP süremiz olağan koşullar altında 6 aylık mühletlerle uygulanıyordu. Lakin mevzuatta yaptığımız düzenlemeyle zelzele bölgesi vilayetlerimize tahsis ettiğimiz 50 bin kişilik TYP kontenjanının çalışma mühletini 9 ay daha uzatıyoruz. Bu çerçevede, TYP’den en fazla 9 ay mühletle yararlanma kuralımızı esnettik. Daha evvel mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlara, kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenlere ve TYP’den sonra İŞKUR tarafından teklif edilen en az 3 iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenlere 24 ay bekleme mühleti veriyorduk. Yalnızca zelzele vilayetlerimize özel olarak bu kaidesi da artık aramayacağız”

Ayrıca, program mühletince hafta tatili ve resmi tatiller hariç olmak üzere 5 gün olan fiyatsız müsaade hakkını da 10 güne çıkarmış bulunuyoruz. İstiyoruz ki vatandaşlarımız kendi memleketlerinde çalışma imkanı bulabilsinler, orada geçimlerini sürdürebilsinler”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER