Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel tahvil getirileri 15 yılın zirvesinde

Son periyotta açıklanan güçlü ekonomik bilgilerin, merkez bankalarının yakın vakitte sıkılaştırma döngülerini sonlandıracakları tarafındaki iyimserliği bozmasıyla global devlet tahvili getirileri 15 yılın en yüksek düzeylerine yükseldi.

Küresel tahvil getirileri 15 yılın zirvesinde
17 Ağustos 2023 - 10:12

Küresel devlet tahvillerinin toplam getirisini hesaplayan Bloomberg endeksinin getirisi, çarşamba günü Ağustos 2008’den bu yana en yüksek düzeyi olan yüzde 3,3’e yükseldi. Dünya çapında devlet tahvilleri, yatırımcılara bu yıl yüzde 1,2’lik bir kayıp yaşattı ve Bloomberg’in temel tahvil endeksleri ortasında en makûs performans gösteren varlık sınıfı haline geldi.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi perşembe günü 4 baz puana yakın artarak yüzde 4,28’in üzerine yükseldi ve ekim ayında ulaştığı 2007’den bu yanaki en yüksek düzeyinin altı baz puan yakınına geldi.

Avustralya’nın 10 yıllık tahvil getirisi ülkede açıklanan işsizlik bilgileri sonrası 10 baz puan yükselirken, Yeni Zelanda’nın 10 yıllık tahvil getirisi 11 baz puan artışla 2011’den bu yana birinci defa yüzde 5’i aştı. TD Securities Makro Stratejisti Prashant Newnaha, “Son datalar daha güçlü ve merkez bankalarının yapacak biraz daha işi olduğu tarafındaki beklentileri artırdı.

Getiri eğrisinin uzun tarafı öncülüğünde tahvillerde yaşanan son satış baskısı, arz ve likidite ile ilgili telaşların altını çiziyor” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER