Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda Fed tutanakları ve Çin gündemi

Fed’in Temmuz ayındaki toplantısına ait tutanaklar üyelerin enflasyonda üst istikametli risklere işaret ettiğini lakin iki üyenin faizi sabit tutmak istediğini ortaya koydu. Likidite krizi yaşayan Çinli şirket Zhongzhi borç yapılandırma kararı…

Küresel piyasalarda Fed tutanakları ve Çin gündemi
17 Ağustos 2023 - 9:36

Küresel tahvillerde Fed’in daha da faiz artırabileceği beklentileri ile yaşanan satış baskısı ve Çin iktisadına ait kaygılar pay senedi endekslerini olumsuz etkiledi.

ABD’de Çarşamba günü S&P 500 endeksi yüzde 0,76, Nasdaq 100 endeksi yüzde 1,07 düşüşle kapandı.

Wall Street endeksleri vadeli süreçlerde hafif toparlanıyor. Asya endeksleri genel olarak satıcılı. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,23 oranında yükseliş kaydediyor.

Fed üyeleri bölündü

ABD Merkez Bankası yetkilileri geçen ay gerçekleştirdikleri Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında enflasyondaki üst istikametli risklere ait tasalarını lisana getirirken, daha fazla sıkılaştırma gerekebileceğine işaret ettiler.

Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırdığı 25-26 Temmuz tarihli toplantının dün akşam yayımlanan tutanakları, yetkililer ortasında artan fikir ayrılığının da altını çizdi.

“Çoğu iştirakçi, para siyasetinin daha fazla sıkılaştırılmasını gerektirebilecek, enflasyona yönelik kıymetli üst taraflı riskler görmeye devam etti” denilen tutanaklarda, bununla birlikte iki Fed yetkilisinin, faiz oranlarının sabit bırakılmasından yana duruş sergiledikleri söz edildi.

Krishna Guha liderliğindeki Evercore ISI ekonomistleri “Tutanaklar, Fed’in beklediğinden daha süratli yumuşayan enflasyon bilgileri ile Fed’in beklediğinden daha güçlü gelen büyüme bilgileri ortasındaki yükselen tansiyonu ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulunurken, Bloomberg Ekonomisti Stuart Paul “Toplantı sonrası yapılan açıklama ve oylar uyumlu bir komiteye işaret etse de, tutanaklar güvercin bir kümenin varlığını ve tahvil piyasasının bitmiş bir faiz artırım döngüsüne ait beklentilerinin büyük olasılıkla gerçek olduğunu teyit ediyor” yorumunu yaptı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER