Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’den yuana destek çabası

Çin Merkez Bankası (PBOC), 2007 yılından bu yana en zayıf düzeyine gerçek ilerleyen yuandaki kıymet kayıplarının önüne geçebilmek için belirlediği referans kur seviyesi üzerinden kıymetli bir ileti verdi.

Çin’den yuana destek çabası
17 Ağustos 2023 - 9:48

Banka, dolar/yuan sabitlemesini Bloomberg anketindeki ortalama beklenti olan 7,2994’ün altında, 7,2076 düzeyinde belirledi. Böylelikle beklenti ve sabitleme ortasında ekim ayından bu yana en yüksek fark gerçekleşmiş oldu.

Çin Merkez Bankası’nın bu adımı doların global çaptaki paha yararına ek olarak, Çin’de açıklanan zayıf bilgilerin onshore yuanı çarşamba günü 16 yılın en düşük düzeyine düşürmesinin akabinde geldi. Yuandaki kayıplar, PBOC’nin büyümeyi desteklemek için gerçekleştirdiği sürpriz faiz indiriminin akabinde bu hafta derinleşmişti. Tahvillerde yaşanan satış baskısı da ABD-Çin tahvil getiri farkını genişleterek yuan üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

Onshore yuan yıl başından bu yana yüzde 6’ya yakın bedel kaybetti. Saxo Capital Markets Stratejisti Redmond Wong, sabitleme kararının PBOC’nin Döviz piyasasındaki çok oynaklığa karşı daha kademeli bir yaklaşımı tercih ettiğini gösterdiğini lakin bunun yuandaki kıymet kaybının önüne geçmek için kâfi olmayabileceğini belirtti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER