Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

British Museum’da eserler kaybolmuş!

İngiltere’nin ve dünyanın değerli müzelerinden British Museum’un depolarındaki birçok yapıtın kaybolduğu, çalındığı yahut ziyan gördüğü ortaya çıkarken olaydan sorumlu olduğu düşünülen işçi işten çıkarıldı.

British Museum’da eserler kaybolmuş!
17 Ağustos 2023 - 9:00

British Museum’un açıklamasına nazaran depolarda bulunan cam ve altın kimi eserler, mücevherler ve pahalı taşların kaybolduğu, çalındığı ya da ziyan gördüğü belirtildi.

Söz konusu yapıtların hiçbirinin stantta olmadığı kaydedilen açıklamada, milattan evvel 15. yüzyıl ile milattan sonra 19. yüzyıl ortasında tarihlenen yapıtların akademik araştırma emelli depolarda bulunduğunu bildirdi.

Küçük modüllerden oluşuyor

Eserlerin küçük kesimler olduğu aktarılan açıklamada, yapıtların kaybı, çalınması ve ziyan görmesinden sorumlu tutulan müze işçisinin işine son verildiği ve hakkında yasal süreç başlatıldığı söz edildi.

Müze Müdürü Hartwig Fischer, “Çok az yaşanacak bir olay. Müze, yaşananlardan ötürü özür diliyor ve buna son verecek, yanlışsız olanları kararlı biçimde yapacağız. Güvenlik tedbirlerimizi artırdık ve uzmanlarla birlikte neyin kayıp, neyin çalınmış, neyin ziyan görmüş olduğunu kıymetlendiriyoruz.” tabirlerini kullandı.

British Museum İdare Şurası Lideri ve eski Maliye Bakanı George Osborne da “Bu yıl başında yapıtların yok olduğunu öğrendiğimizde idare heyeti olarak çok endişelendik. Polisi çağırdık ve acil durum tedbirlerini uygulamaya başladık. Ne olduğunu öğrenmek ve yanılgılardan ders çıkarabilmek için bağımsız bir inceleme başlattık. Sorumlu bireyle ilgili tüm disiplin süreçlerini de sürece koyduk.” dedi.

Soruşturma başlatıldı

Osborne, evvel çalınan yapıtları bulmakla başlayıp akabinde bir daha birebir olayın yaşanmaması için önleyici adımlar atacaklarını vurguladı.

Ulusal haber ajansı PA ise yapıtların 2023’ten evvel kaybolduğu, çalındığı ve ziyan gördüğünü söz etti. Kelam konusu yapıtlarla ilgili hem Londra Metropolitan Polisi hem de müze idaresi soruşturma başlattı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER