Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

AMB’nin şahin isminden sınırlı ilave artış mesajı

Avrupa Merkez Bankası’nın şahin yöneticilerinden biri olan Letonya Merkez Bankası Lideri Martin Kazaks, ek faiz artışlarının daha hudutlu olabileceğini söyledi.

AMB’nin şahin isminden sınırlı ilave artış mesajı
17 Ağustos 2023 - 10:24

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu üyesi Martins Kazaks’a nazaran AMB’nin yapacağı rastgele bir ek faiz artışı büyük çaplı olmayacak.

Kazaks, Euro Bölgesi’nde enflasyon yavaşlarken, para siyaseti patikasına karar vermeden evvel AMB’nin yeni üç aylık projeksiyonlarını ve Ağustos ayı enflasyon datalarını görmesi gerektiğini söyledi.

Perşembe günü Letonya’nın TV3 kanalına verdiği demeçte Kazaks, “Faiz oranları konusunda büyük yükseliş geride kaldı. Önümüzdeki aylara bakacak olursak, şayet faiz oranlarında bir artış olacaksa, bu sahiden çok küçük olacaktır” sözlerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan analistler, enflasyon baskıları azalsa ve bölgenin ekonomik beklentileri berbatlaşsa bile mevduat faizinde son bir çeyrek puanlık artışla faizin yüzde 4’e çıkmasını öngörüyor.

Euro Bölgesi şimdiye kadar resesyondan kaçınırken, en büyük üyesi olan Almanya kış mevsimindeki gerilemenin akabinde sakinliğe girdi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER