Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Altın Fed tutanakları sonrası 5 ayın en düşüğüne yakın

Altın, enflasyonun hala çok yüksek olduğu gerekçesiyle faiz artışlarının sürebileceğine dair spekülasyonlarla 1.900 doların altında yatay seyrini sürdürdü.

Altın Fed tutanakları sonrası 5 ayın en düşüğüne yakın
17 Ağustos 2023 - 11:00

Altın, Mart ayından bu yana birinci defa 1.900 doların altında kapanmasının akabinde Fed yetkililerinin enflasyon tehdidi nedeniyle faiz artış döngülerini uzatacaklarına dair artan spekülasyonlarla yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.895 dolar düzeyinden süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.650 TL düzeylerinden alıcı buluyor.

Çarşamba günü yayımlanan Fed tutanakları yetkililerin, enflasyonun gerilemeyeceğine ve daha fazla faiz artışı gerekebileceğine dair telaşlarının sürdüğünü gösterirken bu fikir birliğinde besbelli çatlaklar olduğu gözlendi.

Uzun vadeli tahvil getirileri açıklamanın akabinde 2022’nin en yüksek düzeylerine yaklaşırken güçlenen dolar iki ayın en yüksek düzeyine çıkarak faiz getirisi olmayan spot altın üzerinde baskısını sürdürdü.

Değerli metal, ABD ekonomisindeki şaşırtan direnç ve faizlerde doruğun görüldüğüne dair umutların azalmasıyla birlikte değerli bir takviye düzeyi olan 200 günlük ortalamasını kırdı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER