Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’nin gündeminde Tahıl Koridoru var: Alternatifler aranıyor

ABD, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl altyapısına yönelik devam eden ataklarını kınadı ve Ukrayna’nın tahıl ihracatını yapabilmesi için alternatif seçenekler bulmaya çalıştığını açıkladı.

ABD’nin gündeminde Tahıl Koridoru var: Alternatifler aranıyor
17 Ağustos 2023 - 9:24

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Vedant Patel, Karadeniz tahıl koridoru muahedesine atıfta bulunarak, “ABD … Rusya’yı derhal Karadeniz tahıl koridoru mutabakatına geri dönmeye çağırıyor” dedi.

Rusya 17 Temmuz’da mutabakattan çekilmişti.

Patel, ABD’nin “ulaşması gereken yerlere tahıl göndermeye devam edebileceği yollar ve koridorlar bulmaya” çalıştığını söyledi ve Rus tarafından muahedeye geri dönmek istediklerine dair rastgele bir işaret görmediğini de tabir etti.

Rusya limanlara saldırıyor

Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin aracılık ettiği Karadeniz tahıl koridoru mutabakatını uzatmayı reddettikten sonra, dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna’nın tarım ve liman altyapısına saldırmaktaydı. Taarruzlar, Tuna limanları Reni ve Izmail’i de kapsıyor.

Rusya tahıl koridoru muahedesinden çekilmeden evvel, Tuna limanları Ukrayna’nın tahıl ihracatının yaklaşık çeyreğini oluşturuyordu.

Tahıl mavnalara yükleniyor, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi Romanya’nın kara suları yoluyla ırmağın aşağısına, sonra da Romanya’nın Karadeniz’deki Köstence limanına aktarılıp, oradan da gemilerle gönderiliyordu.

Tahıl ambarı ziyan gördü

Ukraynalı yetkililer, dünkü taarruzlarının besin ihracatı için hayati bir rota olan Tuna Irmağı üzerindeki Reni limanındaki tahıl ambarlarına ziyan verdiğini açıkladı.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER