Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD, 2024’te ticaret önceliğini Türkiye’ye vermeye odaklandı

Türkiye’de faaliyet gösteren 125 ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham (Amerikan Şirketler Derneği) tarafından Bodrum’da düzenlenen buluşmada, ‘İki ülke ortasında her geçen gün gelişen ticari münasebetlerin daha da büyümesi için daha çok çalışma yapılması’ bildirisi öne çıktı.

ABD, 2024’te ticaret önceliğini Türkiye’ye vermeye odaklandı
17 Ağustos 2023 - 0:36

AmCham Türkiye İdare Şurası Lideri Tankut Turnaoğlu’nun mesken sahipliği yaptığı buluşmaya, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake ve ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh de katıldı.

ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefi

AmCham Türkiye İdare Konseyi Lideri Turnaoğlu, Türkiye-ABD ortasında geçmişi uzun yıllara dayanan güçlü bağın, 2023’ün birinci yarısında da ivme kazanmaya devam ettiğini belirtti. Turnaoğlu, “AmCham olarak, Türkiye iktisadına 60 milyar dolar katkı sağlayan 125 ABD merkezli şirketi temsil ediyoruz.

Bu maksat doğrultusunda Türkiye ve ABD ortasındaki ticaret hacminin 100 milyar seviyesine ulaşmasına katkı sağlamayı sürdürmeyi hedefliyoruz. Artan ikili ziyaretler ve iş dünyası olarak yapılan yatırım ve ticaret odaklı etkinliklerle yeni bir periyoda giriyoruz. ABD hükümetinin en değerli ticari etkinliklerinden olan Trade Winds 2024’ün 15 Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleşecek olması da bu yeni periyodun en dikkat cazip göstergelerinden biri” diye konuştu.

Son 12 ayda Türkiye-ABD ortasındaki ticaret hacminin 31,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyleyen Turnaoğlu, bunun 15,9 milyar dolarını ihracatın, 15,4 milyar dolarını ise ithalatın oluşturduğunu tabir etti. Turnaoğlu,Türkiye’nin bölgesel merkez olarak rolünün güçlendirilmesi konusunda Orta Asya ve Kafkasya bölgeleriyle karşılıklı münasebetlerin geliştirilmesini önemsiyoruz.

Bu maksatla, 18 Eylül’de New York’ta ‘GlobalTurks’ proje lansmanını gerçekleştireceğiz” dedi.ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake”, “Türkiye’ye bulunan bir potansiyeli var. ABD Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın Trade Winds 2024 için Türkiye’yi seçmesinin sebepleri ortasında bu özellikler yer alıyor. yer alıyor” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER