Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,1 azalışla 8.413,00 puandan başladı.

VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
16 Ağustos 2023 - 10:36

Ağustos vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışın yüzde 0,1 altında 8.413,00 düzeyinden süreç gördü.

Dün satıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 0,9 altında 8.417,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay seyretti.

Küresel piyasalar dünya genelinde güçlenen enflasyon ve resesyon kaygılarıyla negatif bir seyir izlerken, bugün gözler, ağır data gündemiyle birlikte ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarına çevrildi.

Analistler, bugün açıklanacak Fed toplantı tutanaklarından alınacak muhtemel sinyallerin Banka’nın gelecek periyot siyasetlerine ışık tutabileceğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay yüzde 90 ihtimalle siyaset faizini sabit bırakacağını aktaran analistler, buna rağmen Fed’in, yılın geri kalanındaki iki toplantıda alacağı kararlara yönelik belirsizliklerin güçlü kalmaya devam ettiğini tabir etti.

Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde büyüme ve ABD’de sanayi üretimi ve Fed’in toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 8.350 ve 8.250 düzeylerinin takviye, 8.450 ve 8.600 puanın direnç pozisyonunda olduğunu tabir etti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER