Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Rocket Lab, NASA için iklim uydusu fırlatacak

Havacılık ve uzay nakliyatı şirketi Rocket Lab, NASA için bilim adamlarının ısınan global iklimin, kutuplardaki devasa buz sahanlıklarını nasıl etkileyeceğini daha âlâ anlamalarına yardımcı olabilecek iki küçük uydu fırlatacak. Mayıs 2024’de…

Rocket Lab, NASA için iklim uydusu fırlatacak
16 Ağustos 2023 - 7:36

HANDE BERKTAN

Havacılık ve uzay nakliyeciliği şirketi Rocket Lab, NASA için bilim adamlarının ısınan iklimin, kutuplardaki devasa buz sahanlıklarını nasıl etkileyeceğini daha düzgün anlamalarına yardımcı olabilecek iki küçük uydu fırlatacak. Mayıs 2024’de fırlatılacak uydular, iklim araştırmaları, iklim değişikliği anlayışı, uzay teknolojisi ve iş birliği açısından büyük bir ehemmiyete sahip. Bu fırlatmalar, şirketin, 2018’den bu yana NASA ismine yürüttüğü yedinci ve sekizinci fırlatmalar olacak.

Her biri bir somun ekmek boyutunda olan iki uydu, termal IR spektrometre ismi verilen minyatür bir aletle donatılacak. Mayıs 2024’te yapılması planlanan iki fırlatmada Rocket Lab, iki CubeSat’i en az 10 ay boyunca data toplayacakları yakın kutup yörüngelerine taşımak için Electron roketini kullanacak. Fırlatmalar, Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’daki Mahia Yarımadası’ndaki fırlatma alanından gerçekleştirilecek ve misyonun özel gereklilikleri nedeniyle muhtemelen süratli bir biçimde arka arda gerçekleşecek.

NASA, fırlatma kontratını, NASA yüklerini ticari roketlere yerleştirmek için beş yıl boyunca 300 milyon dolarlık bir bütçeye sahip devasa bir mukavele aracı olan Teşebbüs Sınıfı Tahsis Edilmiş ve Araç Paylaşımı (VADR) programının bir modülü olarak verdi. Kontratın mali yapısı açıklanmadı.

Bu yılın başlarında Rocket Lab, uzay ajansının dört fırtına müşahede uydusunu muvaffakiyetle yörüngeye yerleştirdi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER