Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol düşüş sonrası yatay seyrediyor

Petrol, ABD stoklarının düştüğü görülürken iki günlük kayıptan sonra sakinleşiyor.

Petrol düşüş sonrası yatay seyrediyor
16 Ağustos 2023 - 7:48

Petrol, iki günlük düşüşün akabinde, sanayi iddialarının ABD stoklarının düşmesine işaret etmesi ve potansiyel olarak daha sıkı bir pazarın işaretlerini artırmasıyla istikrar kazandı.

ABD ham petrolü haftanın birinci iki seansında yüzde 2,6 kaybettikten sonra varil başına 81 dolar yakınlarında çok az değişiklik gösterdi. Sayılara aşina olan kaynaklara nazaran, Amerikan Petrol Enstitüsü ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 6,2 milyon varil azaldığını söyledi. Depolama merkezi Cushing, Oklahoma’daki stokların da Nisan ayından bu yana en düşük düzeye gerilediği görüldü.

Petrol, OPEC+’nin temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintileri ve dünya çapındaki ham petrol tüketiminin rekor bir süratte ilerlediği varsayımları nedeniyle yaşanan artışın akabinde bu hafta geri adım attı. Düşüş, en büyük ithalatçı Çin’den gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik dataların ortasında geldi ve bankalar, ülkenin devasa emlak kesimi bocalarken büyüme kestirimlerini düşürdü.

ABD dolarının son zamanlardaki yükselişi tıpkı vakitte emtialar için bir karşıt rüzgar oldu ve Bloomberg Amerikan Doları göstergesi arka arda beşinci sefer yükselişe geçti. Bu, denizaşırı alıcıların birden fazla için hammaddeleri daha kıymetli hale getiriyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER