Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Migros ile Aksa’dan güneş enerjisi anlaşması

Migros ve Aksa Elektrik, arazi tipi güneş gücü santralini hayata geçirmek üzere işbirliği yaptı. Migros bu atakla gelecek yıl 300 mağazasının elektriğini yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak.

Migros ile Aksa’dan güneş enerjisi anlaşması
16 Ağustos 2023 - 11:36

Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin odağına alan şirketlerden Migros, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Türkiye’nin birinci 25 firması ortasında.

Aksa Elektrik Kümesi markalarından Aksa Solar ile Migros işbirliği kapsamında iki şirket Güç Performans Mukavelesi (EPS) İş Modeli ile yaklaşık 16 MWp heyeti güce sahip Güneş Güç Santrali kuracak.

300 mağazanın tüketimi karşılanacak

Malatya’da 170 bin metrekare alanda yaklaşık 29 bin adet güneş panelinden oluşacak santralde yıllık ortalama 27 milyon kWh üretim öngörülüyor.

Yaklaşık 6 ayda suramı öngörülen güneş gücü santrali kapsamında proje yatırım dayanağı ve tüm müsaade, tasarım, suram, proje mühleti boyunca işletme ve bakım süreçleri Aksa Solar tarafından üstlenilecek.

Bu güneş gücü santraliyle 2024 başında Çanakkale’den Artvin’e 13 vilayette 300’ü aşkın Migros mağazasının elektrik tüketimi büsbütün yenilenebilir kaynaktan üretilen güçle karşılanacak.

Santralle ayrıyeten yıllık yarım milyon ağacın atmosferden çektiği karbona denk yaklaşık 12 bin ton karbon emisyonu engellenecek.

Migros İcra Konseyi Üyesi Şevki Tuncer, “Yenilenebilir güç kaynaklarına yönelerek hem güç maliyetlerimizi azaltıyor hem de karbon net sıfır maksadımıza emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Yarım milyon ağaçlık iş yapacak

“Yenilenebilir güç yatırımlarımızla karbon net sıfır gayesine emin adımlarla ilerken güç maliyetlerimizi de azaltıyoruz” sözünü kullanan Tuncer, santralin, engellediği karbon emisyonuyla yarım milyon ağacın vazifesini üstleneceğini kaydetti.

Tuncer, şöyle devam etti: “Karbon net sıfır amacı yolunda somut adımlar attık. Bilime Dayalı Hedefleme (SBT) doğrultusunda, 1,5 ºC senaryosuyla uyumlu olarak karbon emisyonlarımızı 2030 yılına kadar %42 azaltma taahhüdümüz var. Son iki yılda %9’a yakın azaltım sağladık bile. Direkt karbon ayak izimizin yarısını oluşturan elektrik tüketimimizi azaltmak için güç verimliliği konusunda yatırımlar yapıyoruz. Otomasyon teknolojileri ve yeni jenerasyon sistemler kullanarak güç tasarrufu sağlıyoruz.

Kullandığımız elektriği pak güçten elde etmek için de yenilenebilir güç yatırımlarımızı sürat verdik. Yıl sonunda, Dağıtım Merkezi üstü güneş güç santrallerimizi de 4’e çıkarıyoruz. Aksa Solar iş birliğinde kuracağımız Malatya’daki güneş gücü santrali ile bu eforlarımızı genişletmeye devam ediyoruz.”

‘İklim krizi ve emisyon oranları ön planda’

Aksa Elektrik Genel Müdürü ve İdare Heyeti Üyesi Murat Kirazlı, Aksa Solar’ın anahtar teslim projeleriyle yenilenebilir güç kaynaklarından güç tahlilleri sunduğunu belirtti.

Kirazlı, şöyle devam etti: “Ülkemizin 2050 sıfır karbon maksadına ulaşması için Aksa Solar olarak yenilenebilir güç kapasitesinin artırılması ve bu yatırımlara katkı sağlamak maksadıyla üstlendiğimiz pak ve yeşil güç projelerine tüm süratimizle devam ediyoruz. Gücün her alanında hizmet veren bir marka olarak iklim krizinin ve emisyon oranlarının global gündemde ön planda olmasıyla yenilenebilir güç kaynaklarını kullanmak isteyen şirketlere yerli ve ulusal kaynakları kullanarak tahlil ortağı oluyoruz. Güneş Gücü Santralleri suram ve yatırım maliyeti öbür yenilenebilir güç kaynaklarıyla karşılaştırıldığında daha ekonomik bir tahlil olması sebebiyle son yıllarda şirketler tarafından büyük ilgi görüyor.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER