Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasaları şahin Fed mesajları baskıladı

Fed üyesi Neel Kashkari faiz artışlarına son verildiğini söylemeye hazır olmadığını söyledi. Piyasalar Çin zahmetleri ve şahin Fed iletileriyle satıcılı.

Küresel piyasaları şahin Fed mesajları baskıladı
16 Ağustos 2023 - 9:00

Çin’deki ekonomik zayıflık ve şahin Fed açıklamaları ile Asya endeksleri bu sabah düşüşe geçti.

Neredeyse tüm kıymetli pay senedi endeksleri kayıp yaşarken Hong Kong Hang Seng’in yüzde 1’i aşan düşüşü dikkat çekti. MSCI Çin Endeksi de geçtiğimiz ay teşvik sinyali verilen Politbüro toplantısı sonrası elde ettiği karlarını silme yolunda.

ABD’de ise güçlü perakende satış verisini takip eden Fed üyesi Neel Kashkari’nin açıklamaları sonrası ana endeksler %1’in üzerinde kayıpla Salı gününü tamamladı. S&P 500 %1,2 kayıpla günü tamamlarken 4.437 puanla üç ay sonra birinci defa 50 günlük hareketli ortalamasının altına geriledi. Kurlar bu sabah sakin.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.240 puanda yatay. Son periyotta dolara karşı dalgalanan Japon yeni ve Çin yuanında da kıymetli bir hareket gözükmedi.

Perakende satışlar verisi sonrası %5’in üzerine çıkan ve daha sonra gerileyen ABD iki yıllık tahvil getirisi iki baz puan düşüşle bu sabah %4,93 düzeyinde. 10 yıllık getiri ise %4,20 düzeyinde stabil seyrediyor.

Fed cephesinde şahin mesajlar

Fed’in faiz patikasına ait bildiriler verdiği Jackson Hole toplantıları yaklaşırken düşüşe geçen enflasyon karşısında daha fazla faiz artışı yapılıp yapılmayacağına yönelik tartışma sürüyor.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari “Faiz artışlarını tamamladık demek için hazır değilim. Lakin yanlışsız yolda ilerlediğimizi söylemek için müspet işaretler görüyorum. Daha fazlasını yapıp yapmayacağımıza karar vermek için biraz daha bekleyebilir, daha çok bilgiyi görebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Kashkari enflasyonun inişe geçtiğini ve düzgün bir süreç geçirdiklerini belirtirken “Enflasyon hâlâ çok yüksek düzeyde. Yüzde 2 maksadına hakikat indiğini görmek için ikna edici deliller görmek isterim” değerlendirmesini yaptı.

Geçtiğimiz hafta Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, rahatsız edici bir bilgi gelmemesi durumunda sabırlı olup Eylül ayında faizi sabit tutabileceklerini söylemişti.

Ancak her üye “bekle-gör” kampında değil. Fed üyesi Michelle Bowman daha fazla faiz artışına gereksinim duyulacağı görüşünde. Yatırımcılar Eylül ayı için büyük oranda faizlerin sabit tutulmasını fiyatlarken kasım ayında faiz artırımını yaklaşık üçte bir ihtimal olarak öngörüyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER