Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Intel 5.4 milyar dolarlık anlaşmayı iptal edecek

ABD’li çip üreticisi Intel, İsrailli çip üreticisi Tower Semiconductor’ı satın almak için yaptığı 5.4 milyar dolarlık muahedeyi iki şirketin kontratları sona erdiğinde iptal edecek.

Intel 5.4 milyar dolarlık anlaşmayı iptal edecek
16 Ağustos 2023 - 11:24

Resmi açıklama öncesinde isimlerinin açıklanmasını istemeyen mevzuya yakın kaynaklar, Şubat 2022’de Tower’ı satın almak için muahede imzalayan Intel’in Çinli düzenleyici kurumlardan satın alma için vaktinde onay alamadığını söylediler.

Bu gelişme, ABD ile Çin ortasında ticaret, fikri mülkiyet ve Tayvan’ın geleceği üzere hususlarda yaşanan tansiyonun, bilhassa teknoloji şirketleri kelam konusu olduğunda, mutabakatlara nasıl yansıdığını gösteriyor.

Kaynaklar, Intel’in mukavelenin uzatılması için görüşmeyi planlamadığını ve bunun yerine Tower’a 353 milyon dolarlık ayrılma bedeli ödeyeceğini de belirttiler.

Intel ve Tower soruları cevapsız bıraktı

Çin’in devlet piyasa denetleme ve düzenleme yönetimi temsilcilerine ulaşılamadı.

Benzer bir formda DuPont De Nemours geçen yıl elektronik materyal üreticisi Rogers Corp’u satın almak için yaptığı 5.2 milyar dolarlık muahedeyi Çinli düzenleyicilerden onay almakta yaşanan gecikmelerin akabinde rafa kaldırmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER