Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İngiltere’de enflasyon Temmuz’da beklentiye paralel hızlandı

İngiltere Merkez Bankası’nın para siyaseti kararları açısından yakından izlediği hizmet kesimi enflasyonu temmuzda yıllık bazda yüzde 7,4 olurken, hazirandaki yüzde 7,2 düzeyine nazaran arttı.

İngiltere’de enflasyon Temmuz’da beklentiye paralel hızlandı
16 Ağustos 2023 - 10:48

Birleşik Krallık’ta yıllık enflasyon temmuzda yüzde 6,8 ile beklentilere paralel gerçekleşirken, çekirdek enflasyon yüzde 6,9 ile değişkenlik göstermedi.

Ulusal İstatistik Ofisi bilgilerine nazaran, yıllık enflasyon temmuzda yüzde 6,8 ile hazirandaki yüzde 7,9 düzeyine nazaran geriledi. Düşen gaz ve elektrik fiyatları enflasyondaki yavaşlamanın itici gücü oldu.

​​​​​​​Enerji ve besin fiyatları hariç tutulan çekirdek enflasyon ise yıllık bazda temmuzda yüzde 6,9 ile yatay seyretti, besin enflasyonu yüzde 14,8’a indi.

Hizmet kesimi enflasyonu temmuzda yıllık yüzde 7,4 oldu. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para siyaseti kararları açısından yakından izlediği hizmet dalı enflasyonu, haziranda yıllık bazda yüzde 7,2 olmuştu.

ONS Fiyatlardan Sorumlu Yönetici Yardımcısı Matthew Corder, datalara ait değerlendirmesinde, besin enflasyonunun hala yüksek kalmasına karşın süt ve ekmek üzere temel besin unsurlarının fiyatlarında gevşeme görüldüğünü, çekirdek enflasyonun ise hizmet fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle değişmediğini tabir etti.

Başbakan Rishi Sunak, eski ismi Twitter olan X toplumsal medya platformundan yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürmenin birinci önceliği olduğunu belirterek, “Başbakan olarak daha güzel bir iktisat inşa etmeye kararlıyım. Bu da enflasyonu önlemekle başlıyor. Bugünkü haberler planın işlediğini gösteriyor. Plana sadık kalırsak, enflasyonu düşüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz Maliye Bakanı Jeremy Hunt da enflasyonu düşürme istikametindeki kararlı adımlarının işe yaradığını ve enflasyonun Şubat 2022’den beri en düşük düzeyine gerilediğini lisana getirdi.

Fiyat artışlarının yavaşladığını kaydeden Hunt, “Henüz bitirme çizgisine ulaşmadık. Enflasyonu bu yıl yarı yarıya indirme planımıza sadık kalmalı ve sonrasında hedeflediğimiz yüzde 2’ye indirmeliyiz.” tabirini kullandı.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER