Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İki banka Çin büyüme tahminini indirdi

JPMorgan ve Barclays ekonomistleri düşük iç talep, azalan ihracat ve zayıflayan gayrimenkul bölümü kaynaklı ekonomik dertlerden ötürü Çin büyüme iddialarını düşürdüler.

İki banka Çin büyüme tahminini indirdi
16 Ağustos 2023 - 9:12

Çin’de düşük iç talep, azalan ihracat ve zayıflayan gayrimenkul bölümü kaynaklı ekonomik ezalar yatırım bankalarının aşağı istikametli büyüme kestirimi açıklamasına yol açıyor.

Mayıs ayı başında Çin’in bu yıl yüzde 6,4 büyüyeceğini öngören JPMorgan ekonomistleri bu iddialarını yüzde 4,8 ile keskin bir formda aşağı taraflı revize etti. Bankaya nazaran Çin iktisadı gelecek yıl yüzde 4,2 büyüyecek ve böylelikle büyüme üç yıl üst üste resmi amaç olan yüzde 5’in altında kalacak.

Barclays ekonomistleri de salı günü açıklanan ekonomik bilgilerin akabinde 2023 Çin büyüme varsayımlarını 0,4 puan aşağı çekerek yüzde 4,5’te belirledi. Gayrimenkulde yaşanan problemler Country Garden’ın tahvil ödemesini kaçırmasının akabinde Çin’in gölge bankacılık kesimine de yayılıyor.

Zhongrong International Trust yöneticisi Wang Qianq yatırımcılara 8 Ağustos prestijiyle bir dizi eserde ödemeleri kaçırdıkları bilgisini verdi. Hususa yakın kaynaklara nazaran Wang kimisi kısa vadeli enstrüman olan en az 30 eserde ödemelerin geciktiğini aktardı.

Çin Merkez Bankası’nın atakları ise devam ediyor. Banka beklenenden yüksek yuan referans oranı belirlerken şubat ayından bu yana piyasaya en yüksek ölçüde likidite enjekte etti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER