Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Deprem bölgesine yardım taşıyan tren sayısı 170’e ulaştı

Zelzelelerin akabinde bölgeye yardımlar da aralıksız devam ediyor. Abdulkadir Uraloğlu da Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgeye yardım taşıyan trenlerin sayısının 170’e ulaştığını belirtti.

Deprem bölgesine yardım taşıyan tren sayısı 170’e ulaştı
16 Ağustos 2023 - 0:36

Depremin yarattığı afet sonrasında kurtarma çalışmalarının sağlıklı olarak yürütülmesi ve yardımların eksiksiz ulaşmasında demir yolları birinci günden itibaren etkin bir biçimde kullanılıyor.

12 Ağustos’ta yola çıkan ve bölgeye ulaşan trenle birlikte yardım treni sayısının 170’e ulaştığını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, devletin her vakit milletin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı. Uraloğlu, öncelikli olarak, iş makineleri, giysi, besin, barınma materyalleri ve yakıtın acil olarak bölgeye ulaştırılmasında trenlerin büyük ehemmiyet taşıdığına dikkati çekerek, “Şu ana kadar 169 yardım treni zelzele bölgesine gönderilmişti.

17 vagon iş makinesi, 498 vagon insani yardım materyali, 2 bin 280 vagon ile 4 bin 597 adet ömür konteyneri, 266 vagon ile 320 konteyner ısıtıcı, battaniye, jeneratör, 30 vagon kömür, 4 vagon 26 adet seyyar tuvalet, 5 adet ısıtma jeneratörü, 24 adet barınma emelli vagon, 30 adet servis vagonu olmak üzere toplamda 3 bin 154 vagon afet bölgesine ulaştırıldı.” sözlerini kullandı.

Deprem bölgesinde gönderilen son trenin Afyonkarahisar’dan yola çıktığı bilgisini veren Uraloğlu, şunları kaydetti:”170’inci yardım trenimiz 12 Ağustos’ta yola çıkmıştı, şu an bölgeye ulaştı. Yola çıkan trende 16 vagon içinde 32 konteyner ömür materyali bulunuyordu. Depremzedelerin gereksinimlerini şu an ulaştırdı.

Ayrıca depremzede vatandaşların barınma gereksinimleri için birinci günden itibaren, gar ve istasyonlarda, yolcu ve işçi servis vagonları ile misafirhane, toplumsal tesis ve şantiyelerde toplam 6 bin depremzedeye barınma hizmeti sağlıyoruz. Zelzele bölgesinden ayrılmak isteyen vatandaşların da trenlerle tahliyesi sağlanıyor. Bu kapsamda 450 yolcu treniyle 77 bin 974 vatandaşımızı zelzele bölgesinden diğer kentlere fiyatsız olarak taşıdık.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER