Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de konut fiyatlarındaki durgunluk sürüyor

Ülkenin en büyük 4 kentinde konut fiyatları, haziranın akabinde geçen ay da artış kaydetmedi.

Çin’de konut fiyatlarındaki durgunluk sürüyor
16 Ağustos 2023 - 11:12

Çin’de gayrimenkul kesiminde süregelen borç sorunları ve yatırımlardaki azalmaya birlikte konut fiyatlarındaki sakinlik devam ediyor. Ulusal İstatistik Ofisi’nin (UİB) açıkladığı konut fiyat endeksine nazaran, Çin’deki büyük ve orta ölçekli 70 kentin yalnızca 20’sinde yeni konut fiyatları temmuzda evvelki aya kıyasla artarken, 50’sinde sabit kaldı yahut azaldı.

“Birinci jenerasyon şehirler” olarak tanımlanan, ülkenin en fazla nüfusuna sahip 4 kenti Pekin, Şanghay, Guangcou ve Şıncın’da yeni konut fiyatları, haziranın akabinde temmuzda da artış göstermedi.

Yeni konut fiyatları, “ikinci kuşak” olarak tanımlanan büyük ve orta ölçekli 31 kentte evvelki aya nazaran yüzde 0,2, “üçüncü kuşak” olarak tanımlanan 35 kentte ise yüzde 0,3 geriledi.

İkinci el konut fiyatları da 70 kentin yalnızca 6’sında artış kaydetti

Fiyatlar, yıllık bazda ise “birinci kuşakta” yüzde 1, “ikinci kuşakta” yüzde 0,2 artarken, “üçüncü kuşakta” yüzde 1,5 düştü. UİB, Çin’de gayrimenkul yatırımlarının 7 ayda geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 8,5 gerilediğini bildirmişti. Ülkede sabit sermaye yatırımlarının yaklaşık beşte birini oluşturan, ekonomik büyümeye yaklaşık yüzde 14 katkı sağlayan gayrimenkul dalındaki kredi ve finansman sorunlarının Kovid-19 salgını devrinde yatırımların durmasıyla derinleştiği, borçları nedeniyle temerrüde düşen büyük ölçekli gayrimenkul şirketlerinin sayısının arttığı belirtiliyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER