Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de konut fiyatları ve Country Garden krizi derinleşiyor

Çin’de konut fiyatlarının seyri problemdeki firmalarına da yardımcı olmuyor ve düşüşünü sürdürüyor. Fiyatların düşüş trendine girmesi Country Garden üzere temerrütteki gayrimenkul geliştiricileri için makûs haber manasına geliyor.

Çin’de konut fiyatları ve Country Garden krizi derinleşiyor
16 Ağustos 2023 - 9:48

Çin Ulusal İstatistik Ofisi bilgilerine nazaran 70 kentteki yeni konut fiyatları temmuzda aylık yüzde 0,23 düşüş kaydetti. Sıfır konutta haziran ayındaki düşüş yüzde 0,06 düzeyindeydi.

İkinci el konut piyasasında ise temmuzda yüzde 0,47 düşüş yaşandı. China Index Holdings Araştırma Yöneticisi Chen Wenjing yavaşlamanın ağustos ayında da sürdüğünü belirterek “Kısa vadede bu durum sürebilir” değerlendirmesini yaptı.

Fiyatların düşüş trendine girmesi Country Garden üzere temerrütteki gayrimenkul geliştiricileri için makûs haber manasına geliyor. Bu dev tahvil fonlarının Country Garden riski de yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Blackrock 358,5 milyon dolar, Allianz 301 milyon dolar Country Garden tahvili tuttuğunu açıkladı. Daha evvel HSBC 343,6 milyon dolar, Fidelity ise 187,1 milyon dolar Country Garden tahvili durumu olduğunu açıklamıştı.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER